• gisplay.pl

Street View w kosmosie

Na Mapach Google pojawiły się zdjęcia panoramiczne wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To pierwszy raz, kiedy robiono panoramy Street View poza planetą Ziemią.

Zdjęcia wykonał Thomas Pesquet, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, który spędził pół roku w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) jako inżynier lotów. Wrócił na Ziemię w czerwcu 2017 roku.

Z uwagi na niektóre ograniczenia związane z życiem i pracą w kosmosie nie było możliwe, aby wykonać zdjęcia Street View wykorzystując standardowe narzędzia Google. Dlatego zespół Street View współpracował z NASA w Johnson Space Center w Houston w Teksasie oraz z Marshall Space Flight Center w Huntsville w Alabamie, by zaprojektować taką metodę zbierania fotografii, która działa w stanie nieważkości, przy użyciu lustrzanek cyfrowych i sprzętu już obecnego na pokładzie MSK. Następnie zrobiłem w kosmosie nieruchome zdjęcia, które zostały wysłane na Ziemię i połączone razem tak, by powstał obraz stacji kosmicznej w 360 stopniach. Następnie do fotografii dodano adnotacje - pomocne, krótkie notki, które pojawiają się w trakcie zwiedzania MSK.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser