Mapa potencjalnych zmian środowiska wywołanych wzrostem temperatury

Brytyjski rząd udostępnił mapę pokazującą potencjalne zmiany środowiska, w przypadku gdy  średnia temperatura na świecie wzrośnie o cztery stopnie. Mapę w formie pliku KML można otworzyć w aplikacji Google Earth.

Mapę przygotowano w oparciu o najnowsze badania i analizy brytyjskich klimatologów, m.in. z brytyjskiego instytutu badawczego, Met Office Hadley Centre.

Powstała mapa jest najlepszym przykładem wykorzystania nowych technologii do wizualizacji badań naukowych i w konsekwencji do zrozumienia potencjalnego wpływu człowieka na zmiany klimatu - powiedział Ed Parsons, Geoinformatyk Googla. Według przedstawiciela ministerstwa ds. energetyki i zmian klimatu - Gregory Barkera, mapa ma na celu wzmocnić naszą determinację do podjęcia działań przeciwko zmianom klimatu wywołanym działalnością człowieka.

Na mapie widoczne są zmiany, jakie zajdą na świecie, jeśli nie zostanie powstrzymana emisja gazów cieplarnianych. Najważniejsze z nich to skokowy wzrost temperatury w Arktyce oraz znaczny wzrost temperatury na kontynentach w porównaniu do mórz. Wzrost średniej temperatury na naszym Globie o 4 stopnie może doprowadzić do wielu niebezpiecznych zjawisk, np. podniesienia poziom wód oceanów i mórz i konsekwencji zalania znacznej powierzchni nadmorskich obszarów. Wzrośnie również liczba pożarów lasów, a także liczba powodzi,  a temperatura najcieplejszego dnia w Europie może być wyższa nawet o 8 stopni.

- Jeśli emisje gazów nadal będą rosły, średnia temperatura na świecie podniesie się o cztery stopnie jeszcze przed końcem tego stulecia, być może już w 2060 roku - twierdzi Vicky Pope z Met Office.

Mapa dostępna jest pod adresem www.fco.gov.uk/google-earth-4degrees.kml

Źródło: fco.gov.uk

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser