Save the rain. Sprawdź ile deszczówki spada na Twój dach

Jednym ze sposobów na coraz częściej występujący problem deficytu wody jest wykorzystanie deszczówki. Save the rain to ciekawe narzędzie, które wykorzystując zdjęcia satelitarne Google Maps, pozwala obliczyć ile wody deszczowej można przechwycić z dachu swojego domu.

Niedobór wody to problem, który dotyka cały świat, w tym także Polskę. Ponadto zwiększające się zanieczyszczenie środowiska sprawia, że rosną koszty jej uzdatniania. Trwają więc poszukiwania coraz to nowych sposobów oszczędzania wody, a jednym z nich jest wykorzystanie deszczówki w gospodarstwie domowym. Wodę deszczową można z powodzeniem stosować do podlewania ogródka, prac porządkowych, spłukiwania toalet oraz prania.

W serwisie  Save the rain możemy obliczy ile litrów wody spada na nasz dach rocznie. Aby to sprawdzić należy wpisać adres swojego domu, następnie na zdjęciu satelitarnym zakreślić powierzchnię dachu i kliknąć "Finish".  Serwis pomnoży powierzchni dachu przez średnią wysokość opadu na danym terenie. Niestety dokładne dane dostępne są tylko dla stanu British Columbia w Kanadzie, dla pozostałych obszarów przyjmuje się 500 mm rocznie, czyli mniej więcej tyle, co dla niektórych obszarów środkowej Polski. 

Źródło: save-the-rain.com

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser