• Grzegorz Szczypa

Mapa zakłóceń sygnału GPS na świecie

Dziś trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez nawigacji GPS i ostatnie lata wskazują wręcz na powszechne uzależnienie od tego systemu – co wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę jego szybkość, precyzję i powszechne wdrożenie we wszelakiej maści smartfonach.

Mapa zakłóceń sygnału GPS na świecie

No to teraz wyobraźcie sobie, że Wasz GPS przestaje prawidłowo działać. Da się przeżyć, prawda? Przez jakiś czas – na pewno. Ale jeśli to samo spotyka profesjonalne systemy transportu (morski czy powietrzny) już robi się mniej ciekawe … 

Na stronie GPSJam znajdziemy mapę obrazującą zakłócenia sygnału GPS na całym świecie. Są one generowane w oparciu o dane ADS-B Exchange, które przekazywane są do systemu na podstawie raportów statków powietrznych.

W obecnej sytuacji, kiedy Europą wstrząsną konflikt na Ukrainie, nie dziwi zakłócanie tego systemu niemal nad całym obszarem Moskwy! Co ciekawe, podobne białe plamy znajdziemy nad terenami Turcji, Cypru, Syrii czy Libii, a autor portalu wspomina, że okazjonalne zakłócenia, widoczne na szerszą skalę, pojawiają się także nad Polską i krajami nadbałtyckimi i są związane z celowym zakłócaniem, za którym ma stać działalność systemów rosyjskich.

Na koniec jedna uwaga: warto przypomnieć, że Rosja posiada własny system nawigacji satelitarnej - również o wojskowym rodowodzie – o nazwie GLONASS.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser