• gisplay.pl

Kolejny satelita dołączył do konstelacji Galileo

Wystrzelony pod koniec ubiegłego roku satelita Galileo o numerze GSAT0224 został 29 sierpnia włączony do konstelacji europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. 

Kolejny satelita dołączył do konstelacji Galileo

Satelita nosi nazwę Shriya na cześć norweskiego ucznia szkoły podstawowej, który wygrał konkurs rysunkowy Galileo organizowany przez Komisję Europejską i Norweską Agencję Kosmiczną.

GSAT0224 to jeden z dwóch satelitów wyniesionych na orbitę 5 grudnia 2021 roku. Pierwszy - GSAT0223 - wszedł do służby w maju 2022 roku. Para jest pierwszym z trzeciej partii satelitów Galileo nowej generacji.  Aby GSAT0224 mógł dołączyć do rodziny Galileo, musiał przejść orbitalne testy, które odbyły się w okresie styczeń-marzec, a potem w lipcu i sierpniu walidację na orbicie (IOV).

- Dodanie tych satelitów do najbardziej precyzyjnego systemu pozycjonowania na świecie jest częścią naszej logiki ciągłego doskonalenia dla naszych ponad 3 miliardów użytkowników na całym świecie. Większa liczba satelitów oznacza nie tylko większą dostępność, solidniejszą nawigację i lepsze wrażenia użytkownika, ale także większe możliwości rynkowe dla europejskich przedsiębiorstw - powiedział dyrektor wykonawczy EUSPA Rodrigo da Costa.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser