• gisplay.pl

Wrocław testuje aplikację, która pomaga znaleźć miejsce do parkowania

Wrocław to kolejne miasto, które testuje bezpłatną aplikację ParkSpace Eco, ułatwiającą znalezienie wolnego miejsca w strefach płatnego parkowania. Aplikacja pokazuje dokładną lokalizację parkometrów oraz prawdopodobieństwo zaparkowania. Ma także moduł nawigacji.

Wrocław testuje aplikację, która pomoże znaleźć miejsce do parkowania

Widok mapy aplikacji w wersji komputerowej (fot. ParkSpace Eko)

Aplikacja mobilna ParkSpace Eco pozwala sprawdzić np. dokładną lokalizację parkomatu, rodzaj strefy, a dzięki modułowi nawigacji dotrzeć w wybrane miejsce. Na mapie w aplikacji miejsca parkingowe zaznaczone są kolorami. Zielony oznacza wysokie prawdopodobieństwo zaparkowania, żółty – średnie, a czerwony – niskie.

- Udostępniliśmy kierowcom aplikację, która usprawni korzystanie z usługi płatnego parkowania w niemal siedmiu tysiącach miejsc. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu ograniczymy ruch aut w strefach, a to realnie wpłynie na  poprawę bezpieczeństwa mieszkańców — przekonuje Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UMW.

Aplikacja jest bezpłatna i gotowa do pobrania z platformy Android i iOS. Nie wymaga rejestracji ani logowania. Obecnie pozwala znaleźć miejsce do parkowania w kilkudziesięciu miastach w Polsce.

Na razie ParkSpace Eco jest testowana we Wrocławiu przez rok. Jeżeli się sprawdzi, zostanie na stałe i dostanie dodatkowe funkcje.

- Chcielibyśmy, aby widoczne były również wolne miejsca parkingowe w parkingach kubaturowych. Jest to kolejne usprawnienie po wdrożonym już projekcie dotyczącym czujników wykrywających i raportujących w czasie rzeczywistym zajętość miejsca postojowego przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością oraz autokarów turystycznych - przypomina dyrektor Bednarski.

We Wrocławiu od 2020 roku istnieje system znajdowania miejsc postojowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością oraz autokarów turystycznych. Sieć takich parkingów obejmuje łącznie 220 miejsc postojowych. System składa się z detektorów, modułu przesyłania informacji, aplikacji oraz platformy. Użytkownicy korzystają z systemu z poziomu aplikacji ParkDots, która ułatwia znalezienie wolnego miejsca.

Nasze patronaty

Kongres GIS 2023
25-26 października 2023
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
III konferencja GIS w Edukacji
21 czerwca 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser