Japonia wystrzeliła pierwszego satelitę nawigacyjnego

Japonia wystrzeliła pierwszego z trzech satelitów systemu QZSS (Quasi-Zenith Satellite System), który ma być uzupełnieniem systemu GPS, poprawiając dokładność systemu nawigacji satelitarnej w tym kraju.

Satelita o nazwie Michibiki został wyniesiony rakietą H-IIA w sobotę (11 września) o godz. 20:17 czasu lokalnego, z centrum kosmicznego Tanegashima, w południowej Japonii. Jak podaje Japońska Agencja kosmiczna JAXA start rakiety, jak i pierwszy etap operacji zakończyły się sukcesem.

System QZSS ma wspomóc działanie urządzeń nawigacji satelitarnej w terenach górzystych i obszarach wiejskich, a także w centrach dużych miast, które są czasami poza zasięgiem GPS.

Źródło: jaxa.jp

Nasze patronaty

Informacja Przestrzenna IMPULSem dla rozwoju lokalnego
10 czerwca 2026
Geospatial and Space Technology Forum 2026
24–25 czerwca 2026
Intergeo 2026
15-17 września 2026
BUDMA 2026
3-6.02.2026
GeoConnect Expo
14-15 czerwca 2026

Mapa GIS

Znajdź firmę, sklep, studia...