Naukowcy z UWM pracują nad precyzyjnym pozycjonowaniem GNSS
Zespół naukowców z Katedry Geodezji na Wydziale Geoinżynierii UWM testuje nowe modele niwelujące niekorzystny wpływ jonosfery na precyzyjne pozycjonowanie systemami nawigacji satelitarnej GNSS.
Badania pracowników z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie realizowane są we współpracy z Niemiecką Agencją Kosmiczną. Do projektu zostali zaproszeni, gdyż wcześniej sprawdzili się jako kompetentny partner w badaniu wpływu jonosfery na nawigację satelitarną na wysokich szerokościach geograficznych, a konkretnie w Grenlandii. Tamten projekt realizowali w konsorcjum z Uniwersytetem w Oslo, który był liderem, oraz z Niemiecką Agencją Kosmiczną.
Celem obecnie realizowanego projektu, który jest finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, jest stworzenie nowych modeli niwelujących niekorzystny wpływ jonosfery na precyzyjne pozycjonowanie GNSS, wykorzystując do tego dodatkowe satelity na niskich orbitach. Lider jest głównie odpowiedzialny za opracowanie nowych modeli, a zadaniem zespołu z UMW jest przetestowanie tych modeli.
– Dotychczasowe metody modelowania jonosfery czy wyznaczania całkowitej wartości elektronów w jonosferze, oparte są głównie o pomiary satelitarne GNSS rejestrowane przez odbiorniki znajdujące się na powierzchni Ziemi. Sygnał z satelity przebiega przez jonosferę, gdzie jest zniekształcany, a następnie rejestrowany jest przez odbiornik naziemny. My te sygnały opracowujemy i na tej podstawie jesteśmy w stanie określić degradację sygnału wywołaną wpływem jonosfery. Od pewnego czasu umieszczane są także specjalne odbiorniki GNSS na satelitach niskoorbitralnych – na orbitach powiedzmy między 600 a 1300 km. To daje nam nowe, unikalne dane, które pozwalają lepiej modelować górną część jonosfery, ale do tego trzeba opracować nowe narzędzia matematyczne. I w tym projekcie celem jest opracowanie takich narzędzi matematycznych, które pozwolą na generowanie lepszych modeli opisujących jonosferę – mówi prof. Paweł Wielgosz.
W projekt jest zaangażowany sześcioosobowy zespół naukowców z Katedry Geodezji, który ma duże doświadczenie w realizacji badań w partnerstwie międzynarodowym. Obecnie naukowcy pracują w projektach finansowanych ze środków Horyzont Europa, NCBiR i NCN oraz kilku przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki. Dotyczą one różnych aspektów nawigacji satelitarnej. Składy zespołów zależą od projektu i kompetencji pracowników. Projekt z Niemiecką Agencją Kosmiczną, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Jacek Paziewski, prof. UWM, ruszył w listopadzie 2023 i potrwa rok.
Źródło: UWM