• Jarosław Zoń

Mapa zakłóceń sygnału GPS

Na mapie sprawdzimy, gdzie w ciągu ostatnich godzin zaobserwowano zagłuszanie sygnału GPS. Mapa wyświetla także w czasie rzeczywistym lokalizacje samolotów, których dane GPS zostały sfałszowane (spoofed aircraft).

Mapa zakłóceń sygnału GPS

Mapa zakłóceń sygnału GPS i fałszywych lokalizacji samolotów (fot. spoofing.skai-data-services.com)

Kwestia funkcjonowania GPS była popularnym tematem w 2024 roku m.in. za sprawą działań Rosjan na Bałtyku, które związane były  z okresowym zakłócaniem dokładności tego systemu nawigacji. Te z pozoru nieszkodliwe posunięcia przyniosły ogromne problemy szczególnie dla samolotów oraz statków, dla których poruszanie się na obszarze objętym zakłóceniami stało się utrudnione i mogło doprowadzić do katastrofy. Obecnie m.in. przez te wydarzenia powstał serwis Live GPS Spoofing and Jamming Tracker Map, pozwalający śledzić aktualnie występujące zakłócenia związane z systemem GPS.

Prezentowana mapa wykorzystuje aktualne dane ADS-B (informacje odnośnie ruchu lotniczego) z sieci OpenSky w celu identyfikowania i wyświetlania w czasie rzeczywistym potencjalnie sfałszowanych pozycji statków powietrznych, a także lokalizacji, w których w ciągu ostatnich kilku godzin zaobserwowano zakłócenia sygnału GPS. Projekt jest efektem wspólnych działań start-upu SkAI Data Services oraz Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zurychu.

Informacje odnośnie sfałszowanych pozycji samolotów, tzw. spoofed aircrat, wyświetlane są w formie skupisk wskazujące obszary, gdzie doszło do takich sytuacji. Liczby w każdym błękitnym okręgu pokazują, ile lotów zawiera błędne dane dotyczące swojej pozycji w danym miejscu. Mniejsze, niebieskie znaczniki reprezentują pozycje samolotów tuż przed ich sfałszowaniem. Linie łączą ich rzeczywiste pozycje z odpowiadającymi im sfałszowanymi lokalizacjami. Po najechaniu na dowolny punkt otrzymamy informację odnośnie lotu na stronie flightradar24.

Oprócz tego, prezentowana wizualizacja wyświetla również obszary potencjalnego zakłócania sygnału GPS, oznaczane są kolorowymi sześciokątami. Im bardziej czerwony sześciokąt, tym silniejsze zakłócenia w tym miejscu. To jakie treści mają być pokazane na mapie możemy dowolnie modyfikować za pomocą prostego systemu filtrowania po lewej stronie. W tym miejscu możemy również określić jaki zakres czasowy ma być prezentowany na stronie oraz zobaczyć dane z konkretnego dnia.

Jeżeli spojrzymy na sytuację z ostatnich 24 godzin, to zauważymy, że głównym obszarem zakłóceń sygnału GPS jest obszar Morza Bałtyckiego oraz Morza Czarnego, w tym praktycznie całe obszary państw Bałtyckich, północna Polska czy europejska część Rosji. Nie trudno więc domyśleć się, że większość z tych problemów wynika z działań związanych z konfliktem rosyjsko-ukraińskim.

Nasze patronaty

IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024
XI Wrocławski GIS Day
20-21 listopada 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser