Nawigacja GPS i Galileo na Księżycu? Udało się przechwycić sygnał
Czy jest możliwe aby korzystać z nawigacji satelitarnej na Księżycu? Okazuje się, że jest na to duża szansa. NASA poinformowała o sukcesie wysłanego na Srebrny Glob ładunku LuGRE, któremu udało się właśnie przechwycić i śledzić sygnały z dwóch konstelacji GPS i Galileo.
Wizja artystyczna ładunku LuGRE na Blue Ghost i jego trzech głównych rekordów podczas transportu na Księżyc, na orbicie księżycowej i na powierzchni Księżyca (fot. NASA)
LuGRE (Lunar GNSS Receiver Experiment) stworzony wspólnie przez NASA i Włoską Agencję Kosmiczną to jedno z najważniejszych urządzeń na pokładzie ładownika Blue Ghosta, który 2 marca br. wylądował na powierzchni Księżyca. Jego celem jest zbadanie możliwości wykorzystania ziemskich systemów nawigacji satelitarnej na orbicie i powierzchni Srebrnego Globu.
Udało się to już 3 marca, dzień po wylądowaniu, kiedy LuGRE przechwycił i śledził sygnały nawigacyjne GPS i Galileo - około 364 tys kilometrów od Ziemi.
- Teraz LuGRE pokazuje nam, że możemy skutecznie przechwytywać i śledzić sygnały GNSS na Księżycu. To bardzo ekscytujące odkrycie dla nawigacji księżycowej i mamy nadzieję wykorzystać tę możliwość w przyszłych misjach - powiedział Kevin Coggins, zastępca administratora pomocniczego programu SCaN (Space Communications and Navigation) NASA.
Misja Blue Ghost ma działać przez 14 dni, dając NASA i Włoskiej Agencji Kosmicznej możliwość zbierania danych w trybie niemal ciągłym, co pozwoli sprawdzić działanie sygnałów GNSS i wykorzystania ich w określaniu lokalizacji na Księżycu. Jeśli wyniki będą obiecujące, można będzie w ramach programu Artemis – powrotu człowieka na Księżyc – lub innych misji skorzystać z nawigacji GPS i Galileo, aby dokładnie i autonomicznie określać pozycję, prędkość i czas. Stanowi to krok milowy w kierunku zaawansowanych systemów nawigacyjnych dla misji księżycowych ale także na Marsa - podkreśla NASA.
Ładunek LuGRE pobił również rekordy wysokości odbioru sygnału GNSS podczas podróży na Księżyc. Było to 20 lutego, 391 tys. kilometrów od Ziemi. Oznacza to, że misje w przestrzeni okołoksiężycowej, obszarze przestrzeni między Ziemią a Księżycem, mogą również polegać na sygnałach GNSS w celu ustalenia pozycji nawigacyjnych.