SpaceX z sukcesem wyniosło satelitę GPS III SV-08 na orbitę
W miniony piątek (30 maja) rakieta Falcon 9 firmy SpaceX pomyślnie wyniosła na orbitę satelitę GPS III SV-08, należącego do trzeciej generacji systemu nawigacji satelitarnej.
Start odbył się o godzinie 13:37 czasu wschodnioamerykańskiego (19:37 czasu polskiego) z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie, z platformy startowej SLC-40. Misja ta była ósmą z kolei w ramach programu wynoszenia satelitów GPS III, a jej przygotowanie zajęło rekordowo krótki czas – zaledwie nieco ponad trzy miesiące od podpisania kontraktu.
Satelita GPS III SV-08, nazwany na cześć Katherine Johnson, legendarnej matematyczki NASA, został wyprodukowany przez firmę Lockheed Martin. Wyposażony w zaawansowaną technologię, oferuje trzykrotnie większą dokładność pozycjonowania oraz ośmiokrotnie lepszą odporność na zakłócenia w porównaniu do poprzednich generacji. Satelita wspiera sygnał M-code, przeznaczony dla wojska USA, oraz sygnał L5, poprawiający bezpieczeństwo nawigacji cywilnej, m.in. w lotnictwie i transporcie morskim. Po przejściu testów na orbicie, SV-08 dołączy do konstelacji 31 aktywnych satelitów GPS, wzmacniając globalny system nawigacji i synchronizacji czasu.
Co ciekawe, misja pierwotnie miała być realizowana przez United Launch Alliance (ULA) z użyciem rakiety Vulcan Centaur, jednak z powodu opóźnień w jej rozwoju Pentagon przekazał zadanie SpaceX. Pierwszy stopień rakiety Falcon 9, użyty w tej misji, z powodzeniem wylądował na autonomicznej barce na Atlantyku, co potwierdza niezawodność technologii odzyskiwania rakiet SpaceX. Misja ta była piątym lotem Falcona 9 w 2025 roku na potrzeby bezpieczeństwa narodowego USA.
Szybkie przygotowanie misji, jak podkreślił płk Andrew Menschner z jednostki SpOC MD 31, pokazuje zdolność Sił Kosmicznych do elastycznego reagowania na potrzeby, takie jak awarie innych satelitów. Kolejne starty satelitów GPS III oraz nowej generacji GPS IIIF planowane są do końca 2026 roku, co dalej zwiększy niezawodność i precyzję systemu GPS, kluczowego zarówno dla wojska, jak i użytkowników cywilnych na całym świecie.