Kolejne 3 GLONASS-y już w grudniu na orbicie

Na 5 grudnia br. zaplanowano wystrzelenie kolejnych 3 satelitów GLONASS-M. Jeśli misja się powiedzie rosyjski system nawigacji satelitarnej będzie liczył wystarczającą ilość apartów, by zapewnić globalny zasięg systemu.

Dwa z trzech aparatów, które zostaną wystrzelone na początku grudnia, są już w drodze z Żeleznogorska do centrum kosmicznego w Baikonur w Kazachstanie. Trzeci przetransportowany zostanie pod koniec miesiąca. Satelity wyniesie rakieta Proton-M. Tym samym Rosjanie zakończą kolejny etap budowy segmentu kosmicznego systemu.

W tym roku Rosjanie planują jeszcze umieścić na orbicie satelitę nowej generacji - GLONASS-K, które charakteryzują się wydłużonym okresem żywotności (10-12 lat), mniejszą wagą (750 kg) i dodatkowym pasmem sygnału, zwiększającym dokładność nawigacji. Obecnie trawją testy naziemne nowego satelity. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, wystrzelenie pierwszego aparatu GLONASS-K zaplanowano na 24 grudnia.

Źródło: Roscosmos

Nasze patronaty

Informacja Przestrzenna IMPULSem dla rozwoju lokalnego
10 czerwca 2026
Geospatial and Space Technology Forum 2026
24–25 czerwca 2026
Intergeo 2026
15-17 września 2026
BUDMA 2026
3-6.02.2026
GeoConnect Expo
14-15 czerwca 2026

Mapa GIS

Znajdź firmę, sklep, studia...