Trzy nowe satelity Glonass jeszcze w październiku na orbicie

Na 29 października zaplanowano wystrzelenie trzech nowych satelitów rosyjskiego globalnego systemu nawigacji Glonass. Pierwotnie operacja miała odbyć się 25 września, jednak z powodu awarii technicznej jednego z satelitów Rosyjska Agencja Kosmiczna Roscosmos była zmuszona wyznaczyć nowa datę.

 

Rakieta, której zadaniem będzie umieszczenie na orbicie nowych satelitów rosyjskiego globalnego systemu nawigacji Glonass zostanie wystrzelona z centrum kosmicznego Baikonur w Kazachstanie.  Rosjanie planuję umieszczenie na orbicie jeszcze 3 satelitów, ich wystrzelenie zaplanowano na 4 grudnia 2009 r. Jeśli operacje zakończą się powodzeniem na orbicie krążyć będą już 24 satelity, co zapewni poprawne funkcjonowanie systemu Glonass na całym globie. Obecnie jest ich 18, co wystarczy do prawidłowego odbioru sygnału tylko na terytorium Rosji.

 

 
Satelity Glonass

Umieszczenie kolejnych 6 satelitów  to kolejny etap budowy rosyjskiego odpowiednika amerykańskiego systemu GPS. Do tej pory rząd rosyjski na budowę systemu Glonass w latach 2006-2008 wydał ponad 500 milionów dolarów, a w budżecie na najbliższe lata na rozwój systemu zaplanowano już kolejne 2,6 biliona dolarów. 
 
 
 Rakieta, którą zostaną wystrzelone satelity na orbitę
 
źródło: RIA Novosti

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser