Zobacz jak wygląda satelita Galileo

W Portsmouth, w południowej Anglii, w laboratoriach firmy EADS Astrium trwają ostatnie prace nad budową pierwszych czterech satelitów Galileo. Na stronie BBC ukazał się dwuminutowy film, na którym z bliska możemy zobaczyć jak wygląda antena, zegar i inne elementy satelity.

Pierwsze dwa satelity zostaną wystrzelone już pod koniec 2010 rok, a umieszczenie na orbicie kolejnych dwóch planowane jest na początku 2011 roku. Zanim to  nastąpi, złożone elementy satelity zostaną spakowane w jeden metalowy boks i przetestowane. Następnie satelity zostaną przetransportowane do centrum kosmicznego Thales Alenia w Rzymie, gdzie zostaną zainstalowane w statku kosmicznym zawierającym układ napędowy i panele słoneczne, stamtąd powędrują do europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Na orbitę zostaną wystrzelone rosyjską rakieta Sojuz.

Budowa i umieszczenie na orbicie czterech satelitów jest kolejnym etap realizacji programu budowy systemu Galileo, tzw. fazy Galileo In-Orbit Validation (IOV) - czyli kampanii testowej systemu, polegającej na integracji i weryfikacji segmentu kosmicznego.


System generujący sygnał satelity Galileo

Film można zobaczyć na stornie BBC News


Galileo - europejski system nawigacji satelitarnej, obecnie znajdujące się jeszcze w fazie rozwoju. Ukończenie budowy systemu planowane jest na lata 2013 - 2016. Galileo ma być odpowiednikiem systemów GPS i GLONASS, lecz w odróznieniu od nich ma byc systemem cywilnym.

Więcej o systemie GalileoNasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser