Otwarcie stacji naziemnej systemu Galileo

19 listopada w Centrum Kosmicznym w Kourou w Gujanie Francuskiej została otwarta stacja naziemna na potrzeby europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Stacja, stanowiąca najważniejszy elementem segmentu naziemnego, będzie odgrywała kluczową rolę w tworzeniu i kontroli systemu.


Stacji Kourou składać się będzie z systemu telemetrii, śledzenia i sterowania (TT&C - Telemetry, Telecommand & Tracking Station)  służącego do monitorowania i kontroli konstelacji satelitów Galileo, stacji systemu czujników (GSS - Ground Sensor Station) odbierających sygnały nadawane przez satelity systemu i dwóch stacji (ULS) do transmisji i integralności wiadomości.

Otwarcie stacji w Kourou było możliwe głównie dzięki Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES) i jest kolejnym etap realizacji programu budowy systemu Galileo, tzw. fazy Galileo In-Orbit Validation (IOV) - czyli kampanii testowej systemu, polegającej na integracji i weryfikacji segmentu kosmicznego.

W fazie (IOV) segment naziemny systemu będzie składał się z 18 stacji  (GSS), 5 stacji (ULS), 2 stacji (TT&C) i 2 centrów kontroli Galileo (GCCs) zlokalizowanych w Fucino we Włoszech i w Oberpfaffenhofen w Niemczech.

Więcej o segmencie naziemnym systemu Galileo


Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser