Do końca 2010 roku system nawigacji Glonass będzie miał 24 satelity

Anatolij Perminov - szef Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, w wywiadzie udzielonym rosyjskim mediom, poinformował że system nawigacji Glonass do końca 2010 roku będzie składać się z 24 satelitów. Taka liczba aparatów powinna zapewnić globalny zasięg, pod warunkiem że równie dobrze rozwinięta będzie infrastruktura naziemna systemu.

Według Perminova wraz z umieszczaniem na orbicie nowych satelitów i zwiększaniem zasięgu systemu, powinna jednocześnie rozwijać się infrastruktura naziemna systemu, dlatego w najbliższych latach należy położyć większy nacisk na rozwój technologii wykorzystujących sygnał satelitów, a przede wszystkim zwiększyć dostępność odbiorników. W tym celu  poczyniono juz pierwsze kroki i w instytucie - Space Device Engineering została oddany do użytku automatyczna linia produkcyjna, dzięki której możliwe będzie wyprodukowanie rocznie do 300 tysięcy odbiorników nawigacji do różnych zastosowań. Szefa Rosyjskiej Agencji Kosmicznej wyraził nadzieję, że w oparciu o system Glonass w różnych regionach kraju wprowadzone będą nowe technologie, które zapewnią bezpieczeństwo obywateli.

Perminov przyznał też, że rozwój  Glonass nie zawsze idzie zgodnie z planem, gdyż jest to bardzo skomplikowany i złożony system, w tworzeniu którego zaangażowanych jest 14 różnych ministerstw i agencji.

Obecnie na orbitach umieszczonych jest 21 jeden aparatów, z tego trzy wystrzelone w połowie grudnia 2009 r. i znajdują się jeszcze w fazie wdrażania do systemu, która trwa 30-40 dni.

źródło:  prime-tass.ruNasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser