GLONASS coraz mocniejszy i popularniejszy

Jak informuje Rosyjska Agencja Kosmiczna do końca 2010 roku zostanie wystrzelonych kolejnych 9 satelitów GLONASS. Jednocześnie coraz więcej instytucji w Rosji korzysta z dobrodziejstw rosyjskiego systemu nawigacji.


Jedną z nich jest Ministerstwo Spraw Zewnętrznych, które zdecydowało się na montaż urządzeń GLONASS w 14 tys. milicyjnych radiowozów, celem lepszego wykorzystania pojazdów i usprawnienia akcji milicyjnych.

GLONASS sprawdza się także w monitoringu komunikacji miejskiej. Satelitarny monitoring autobusów wprowadzono w ostatnim czasie  we Władywostoku, gdzie w GLONASS wyposażono 30 pojazdów oraz w Starvopolu - 15 autobusów. Natomiast w mieście Ukhta system satelitarny monitoruje 11 karetek pogotowia, a w obwodzie kurskim GLONASS zainstalowano w pojazdach transportujących więźniów.

Ponadto do 2011 roku cały transport pasażerski ma być wyposażony w odbiorniki GLONASS, w celu kontroli i monitoringu pojazdów, a także zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych.

Obecnie na na orbitach krążą 22 aparaty. W 2010 roku powinny odbyć się 3 misje programu GLONASS, a na orbity ma trafić 9 nowych satelitów,  co powinno zapewnić pełny globalny zasięg systemu.

źródło: Rosyjska Agencja Kosmiczna

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser