Bielskie karetki kontrolowane przez GPS

Bielskie Pogotowie Ratunkowe wprowadziło system monitoringu w oparciu o GPS. Jest to pierwszy w kraju tak rozbudowany system kontroli,  który poza śledzeniem aktualnego położenia karetek, pozwala kontrolować zużycie paliwa, a także aplikowanie leków oraz czas pracy pracowników pogotowia.


Sercem systemu jest dyspozytornia, gdzie na mapie widoczne jest aktualne położenie karetek. Dyspozytor od razu może uzyskać informację, który z ambulansów najszybciej dojedzie w miejsce, gdzie konieczna jest interwencja. Dodatkowo w karetkach zainstalowano ekrany dotykowe, na których wyświetla się cała informacja o zdarzeniu i pacjencie czekającym na pomoc. Ratownicy po przybyciu na miejsce na wirtualnej karcie zaznaczają jakie zastali obrażenia i jakie podjęli działania medyczne.

Wszystkie informacje zapisywane są w bazie danych, dzięki czemu w każdej chwili można sprawdzić kiedy i gdzie przemieszczały się karetki, do jakich zdarzeń zostały wysłane czy kto podjął interwencję. W przyszłości też, będzie wiadomo czy do danego pacjenta wyjeżdżała już wcześniej karetka, do jakiego schorzenia i jakie podano leki.


Bielskie Pogotowie Ratunkowe dysponuje obecnie 10 karetkami. Wszystkie mają zainstalowany system GPS, a jak na razie 4 jeżdżą z tabletami. Na System wydano 1,5 mln zł.

źródło: Dziennik ZachodniNasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser