ESA przedstawia pierwszy globalny model grawitacji ziemskiej

Na sympozjum Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESA Living Planet przedstawiono pierwszy globalny model grawitacji ziemskiej, stworzony na podstawie danych zebranych przez satelitę GOCE w listopadzie i grudniu ubiegłego roku.

Zadaniem, należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej satelity GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer), jest mierzenie grawitacji ziemskiej w różnych punktach planety. Satelita został wystrzelony w marcu 2009 r. i orbituje na wysokości około 250 km nad powierzchnią Ziemi. Zamontowany w GOCE system czujników (głównym czujnikiem jest sam satelita) mierzy wszystkie odchylenia i zakłócenia ziemskiego pola grawitacyjnego. Zebrane dane posłużą do zbudowania globalnych i regionalnych modeli ziemskiego pola siły ciężkości oraz geoidy,  a także poszerzą wiedzę w zakresie cyrkulacji oceanicznej, fizyki wnętrza Ziemi, geodezji i miernictwa oraz zmian poziomu morza.

Przyspieszenie ziemskie wynosi 9,81 m/s2, jednak jest to wartość przybliżona i przyjęta umownie. Zmienność grawitacji związana jest np. z spłaszczeniem Ziemi wywołanym jej ruchem obrotowym, występowanie wysokich gór i głębi oceanicznych, czy różnic w gęstości wnętrza Ziemi.

Źródło: ESA, Wikipedia

Nasze patronaty

IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024
XI Wrocławski GIS Day
20-21 listopada 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser