• gisplay.pl

Starty satelilty GPS odwołany... 2 sekundy przed wystrzeleniem

Zaledwie 2 sekundy przed startem odwołano wystrzelenie rakiety Falcon 9, która miała wynieść na orbitę satelitę GPS trzeciej generacji.

Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV04 zaplanowano na 3 października na godzinę 03:43 czasu polskiego (01:43 UTC) z Przylądka Cape Canaveral na Florydzie. Czwarty już satelita GPS trzeciej generacji miał być wyniesiony na średnią orbitę okołoziemską (MEO).

Jak donosi serwis SpaceflightNow, powodem odwołania startu w ostatnij chwili okazała się awaria silnika. Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny SpaceX - producenta rakiety Falcon 9, powiedział, że start został wstrzymany z powodu „nieoczekiwanego wzrostu ciśnienia w generatorze gazu w maszynach wirnikowych”. Nowa data wystrzelenia nie została jeszcze podana.

Zbudowany przez Lockheed Martin GPS III SV04 ma uzupełnić obecną konstelację składającą się z 31 sprawnych aparatów. Najnowsza generacja  ma 15-letnią żywotność - o 25 procent dłuższą niż poprzednie. GPS III oferuje użytkownikom także nowe możliwości, takie jak nowy sygnał cywilny L1C, który pozwla na interoperacyjność z innymi systemami nawigacji satelitarnej. GPS III ma również większą dokładność pomiaru i niezawodność  oraz  zaawansowaną funkcję anti-jam, dzięki której sygnał ma być odporniejszy na wszelkiego rodzaju zakłócenia i interferencje.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser