• gisplay.pl

Zobacz na mapie, gdzie zimują nasze ptaki

Na udostępnionej w ramach projektu LIFEVISTULA.PL mapie możemy śledzić trasy przelotów ślepowronów gniazdujących w Dolinie Górnej Wisły. Niektóre doleciały aż do Nigerii!

Gdzie zimują nasze ptaki?

Na mapie znajdziemy trasy przemieszczeń 10 osobników zaopatrzonych w nadajniki GNSS, które przekazują lokalizację ptaka kilka razy na dobę. Karolina, Wojtek, Olga – to tylko niektóre z imion, nadanych ślepowronom przez ornitologów. Jak ptaki przemieszczały się można zobaczyć powiększając mapę, a najlepiej oglądając trasy przelotów poszczególnych osobników. Dane te ornitolodzy z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego zdobywają jako pierwsi w Europie, dlatego badanie ma charakter pionierski.

Ptaki, które zdecydowały przezimować w Europie przebywają w Zatoce Ambrakijskiej w Grecji oraz nad rzeką Tyber w środkowych Włoszech. Pogoda tam panująca zimą przypomina polską w okresie wiosennym, na termometrze jest bowiem kilkanaście stopni Celsjusza powyżej zera.

Ptaki zimujące w północnej Afryce spędzają czas w Algierii, w dolinach rzecznych. Część osobników w czasie wędrówki zdecydowała się przelecieć nad Saharą i obecnie zimuje w Mali i Nigerii. Ptaki przebywające w Mali żerują nad rzeką Niger, w jej środkowym odcinku zwanym Wewnętrzną Deltą Nigru, który w tym okresie tworzy rozległe rozlewiska. W styczniu i lutym panują tam upały - temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza.

Ptaki nie przemieszczają się na znaczne odległości, maksymalnie pokonują kilka kilometrów. Pierwsze ślepowrony wracają do kolonii lęgowych w Dolinie Górnej Wisły w połowie marca.

Monitoring ptaków odbywa się w ramach projektu LIFEVISTULA.PL, którego celem jest ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych, szczególnie ślepowrona i rybitwy rzecznej, w Dolinie Górnej Wisły.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser