• gisplay.pl

Pierwszy satelita Galileo wycofany z eksploatacji

GIOVE-A - pierwszy z serii satelitów wchodzących w skład europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo został ostatecznie wyłączony.

Pierwszy satelita Galileo wycofany z eksploatacji

Opracowany przez brytyjską firmę Surrey Satellite Technology aparat, po 16 latach działalności na orbicie średniej ziemskiej (MEO) zakończył swoją pracę. Decyzję o wycofaniu satelity z eksploatacji podjęto ze względu na przestarzałość systemów obliczeniowych. Ostateczne wyłączenie sondy nastąpiło 24 listopada 2021 r.

GIOVE-A został wystrzelony 28 grudnia 2005 roku. Jego zadaniem było m.in. przetestowanie zegara atomowego oraz zademonstrowanie precyzji synchronizacji czasu, a co za tym idzie pomiarów dokonywanych przez system nawigacyjny. Satelita miał także sprawdzić, czy sygnały na częstotliwościach przypisanych do projektu Galileo przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną zostaną odebrane na Ziemi. Po zakończeniu misji dla ESA w 2012 roku, GIOVE-A został wmanewrowany na wyższą orbitę, tzw. „cmentarną”, na wysokości 23 300 km nad Ziemią, aby zrobić miejsce dla pierwszych w pełni operacyjnych satelitów Galileo. W 2012 SSTL przejęło operacje od ESA, a GIOVE-A nadal dostarczał cennych danych orbitalnych w środowisku MEO.

- GIOVE-A był kamieniem milowym dla SSTL, pokazując, w jaki sposób nasze pragmatyczne podejście i innowacyjne, tanie, małe satelity mogą spełnić krytyczne wymagania misji dla przełomowych programów kosmicznych, takich jak Galileo - powiedział Sir Martin Sweeting, prezes wykonawczy SSTL.

Z kolei Paul Verhoef, dyrektor Dyrekcji ds. Nawigacji ESA, tak podsumował osiągnięcia satelity: "Gdyby nie GIOVE-A, 26 satelitów Galileo na dzisiejszej orbicie nie istniałoby. A jego szybki rozwój i uruchomienie otworzyły drogę dla naszej konstelacji".

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser