• gisplay.pl

Dwa nowe satelity Galileo na orbicie

Sukcesem zakończyło się wyniesienie na orbitę dwóch nowych satelitów Galileo o numerach 27 i 28. Był to pierwszy z serii 6 startów (z dwoma satelitami na pokładzie), co pozwoli Galileo zapewnić większą dokładność obecnym użytkownikom i otworzyć nowe możliwości rynkowe europejskiego systemu nawigacji satelitarnej.

Dwa nowe satelity Galileo na orbicie

Satelity wystrzelone zostały 5 grudnia o godzinie 01:19 czasu środkowoeuropejskiego rakietą Sojuz z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Po czterech godzinach lotu aparaty zostały wyrzucone z górnego stopnia wyrzutni rakiety. Obecnie są one zarządzane z Centrum Kontroli Galileo w Oberpfaffenhofen w Niemczech przez Agencję UE ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) i jej zespół Operatora Usług Galileo kierowany przez SpaceOpal, spółkę odpowiedzialną za operacje satelitarne po oddzieleniu od pojazdu startowego. Jest to część fazy startu i wczesnej orbity (LEOP). Po uruchomieniu i rygorystycznych testach na orbicie satelity zaczną świadczyć usługi Galileo.

- Możemy z dumą świętować kolejny kamień milowy osiągnięty przez najbardziej ambitny i największy projekt przemysłowy Unii Europejskiej, Galileo. Pomyślne dodanie satelitów 27-28 do najbardziej precyzyjnego systemu pozycjonowania na świecie jest bardzo ważnym krokiem dla naszych ponad 2 miliardów użytkowników na całym świecie i jest wynikiem silnej współpracy między nami, Komisją Europejską, Europejską Agencją Kosmiczną. (ESA) oraz naszych partnerów przemysłowych. Chciałbym wyrazić moją najgłębszą wdzięczność wszystkim zaangażowanym stronom, które niestrudzenie pracują nad zapewnieniem powodzenia misji – powiedział dyrektor wykonawczy EUSPA, Rodrigo da Costa.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser