• gisplay.pl

Zakłócenia GPS w Finlandii

W Finlandii zauważono zakłócenia sygnału GPS, co przełożyło się na trudności w ruchu lotniczym, m.in. część samolotów trzeba było zawrócić - informuje PAP.

Zakłócenia GPS w Finlandii

Problemy z sygnałem GPS, które miały miejsce w miniony weekend we wschodniej i środkowej Finlandii potwierdziła Fińska Agencja Transportu. Eksperci sugerują, że problemy mogą wynikać z działań Rosji. Fińskie władze wyjaśniają tę kwestię.

- Zakłócenia mogły zostać spowodowane przez państwo rosyjskie. Osobom prywatnym może udać się zakłócić sygnał na małym obszarze, najwyżej w promieniu paru kilometrów, dlatego można domniemywać, że to działalność podmiotu państwowego - skomentowała prof. Laura Ruotsalainen z Uniwersytetu w Helsinkach, którą cytuje PAP.

Według niej zakłócenia, które mogą prowadzić do awarii systemów elektronicznych można łączyć z ewentualnymi atakami cybernetycznymi. Innym wytłumaczeniem może być celowe zakłócanie sygnału przez Rosjan na własnym terytorium w związku z wojną na Ukrainie. Utrudnienia w Finlandii nie byłyby więc pierwszym celem - uzupełniła ekspertka.

Źródło: PAP

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
X Konferencja GIS w Nauce
22-23 czerwca 2023
III konferencja GIS w Edukacji
21 czerwca 2023
DANE / WIEDZA / INNOWACJE
14 czerwca 2023

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018