• gisplay.pl

Zakłócenia GPS w Finlandii

W Finlandii zauważono zakłócenia sygnału GPS, co przełożyło się na trudności w ruchu lotniczym, m.in. część samolotów trzeba było zawrócić - informuje PAP.

Zakłócenia GPS w Finlandii

Problemy z sygnałem GPS, które miały miejsce w miniony weekend we wschodniej i środkowej Finlandii potwierdziła Fińska Agencja Transportu. Eksperci sugerują, że problemy mogą wynikać z działań Rosji. Fińskie władze wyjaśniają tę kwestię.

- Zakłócenia mogły zostać spowodowane przez państwo rosyjskie. Osobom prywatnym może udać się zakłócić sygnał na małym obszarze, najwyżej w promieniu paru kilometrów, dlatego można domniemywać, że to działalność podmiotu państwowego - skomentowała prof. Laura Ruotsalainen z Uniwersytetu w Helsinkach, którą cytuje PAP.

Według niej zakłócenia, które mogą prowadzić do awarii systemów elektronicznych można łączyć z ewentualnymi atakami cybernetycznymi. Innym wytłumaczeniem może być celowe zakłócanie sygnału przez Rosjan na własnym terytorium w związku z wojną na Ukrainie. Utrudnienia w Finlandii nie byłyby więc pierwszym celem - uzupełniła ekspertka.

Źródło: PAP

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser