Systemy nawigacji satelitarnej BeiDou i IRNSS

BeiDou (BDS) - Chiny

Chiński system nawigacji satelitarnej działający od 2018 roku na całym świecie (z dokładnością do 10 m, a w rejonie azjatycko-pacyficznym 5 m).

Pierwszy system BeiDou, oficjalnie nazywany Eksperymentalnym Systemem Nawigacji Satelitarnej BeiDou i znany również jako BeiDou-1, składał się z trzech satelitów, które od 2000 r. oferowały ograniczony zasięg i usługi nawigacyjne, głównie dla użytkowników z Chin i sąsiednich regionów. BeiDou-1 został wycofany z eksploatacji pod koniec 2012 roku.

Druga generacja systemu, oficjalnie nazywana BeiDou Navigation Satellite System (BDS) i znana również jako COMPASS lub BeiDou-2, zaczęła działać w Chinach w grudniu 2011 roku z częściową konstelacją 10 satelitów na orbicie. Od grudnia 2012 roku oferuje usługi klientom w regionie Azji i Pacyfiku.

W 2015 roku Chiny uruchomiły system BeiDou trzeciej generacji (BeiDou-3) o zasięgu globalnym. Pierwszy satelita BDS-3 został wystrzelony 30 marca 2015 r.[ 27 grudnia 2018 r. system nawigacji satelitarnej BeiDou rozpoczął świadczenie usług globalnych. 35. i ostatni satelita BDS-3 został wyniesiony na orbitę 23 czerwca 2020 roku.

W przeciwieństwie do pozostałych systemów nawigacji satelitarnej, Beidou wykorzystuje satelity geostacjonarne, które zawsze znajdują się w stałym punkcie nad Ziemią. Oprócz 3 satelitów geostacjonarnych, system składać się z 24 satelitów na średniej orbicie ziemskiej MEO (Medium Earth Orbit) oraz 3 satelitów na orbicie geosynchronicznej - IGSO (inclined geostationary orbit).

IRNSS - Indie

Indyjski Regionalny System Nawigacji Satelitarnej (IRNSS) to autonomiczny regionalny system nawigacji satelitarnej, który zapewnia dokładne usługi pozycjonowania i pomiaru czasu w czasie rzeczywistym. Obejmuje Indie i region rozciągający się na 1500 km (930 mil) wokół niego, z planami dalszej rozbudowy. Rozszerzony obszar obsługi leży między głównym obszarem obsługi a obszarem prostokąta zamkniętym 30. równoleżnikiem na południe do 50. równoleżnika północnego i 30. południkiem wschodnim do 130. południka wschodniego, 1500–6000 km (930–3,730 mil) poza granicami. System składa się obecnie z konstelacji siedmiu satelitów z dwoma dodatkowymi satelitami naziemnymi w gotowości.

Konstelacja znajduje się na orbicie od 2018 roku, a system miał być operacyjny od początku 2018 roku po sprawdzeniu systemu. IRNSS zapewni dwa poziomy usług, „standardową usługę pozycjonowania”, która będzie otwarta do użytku cywilnego, oraz „usługę ograniczoną” (zaszyfrowaną) dla autoryzowanych użytkowników (w tym wojska).

Urządzenia śledzące oparte na IRNSS są obowiązkowe w pojazdach użytkowych w Indiach i są dostępne w telefonach komórkowych konsumenckich od 2020 r.

Istnieją plany rozszerzenia systemu poprzez zwiększenie jego rozmiaru konstelacji z 7 do 11 satelitów.

Drukuj