Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Pgik dotyczącej mapy zasadniczej
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, który wydłuża do 31 grudnia 2027 r. termin stosowania przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub rastrowej na zasadach sprzed 1 stycznia 2014 r.
Celem projektowanej nowelizacji jest przedłużenie do dnia 31 grudnia 2027 r. okresu przejściowego, w którym została dopuszczona możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi (na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.). W ramach projektu zostanie również wprowadzona zmiana w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Wprowadzenie okresu przejściowego pozwoli na prowadzenie przez organy map zasadniczych na zasadach dotychczasowych, do momentu utworzenia przez starostów odpowiednich baz danych tworzących mapę zasadniczą zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu, brak możliwości prowadzenia po dniu 31 grudnia 2024 r. przez 148 starostów (którzy nie utworzyli baz danych) mapy zasadniczej na zasadach dotychczasowych (prawie 40% kraju) oznacza, że organy te nie będą miały od dnia 1 stycznia 2025 r. podstaw prawnych do jej prowadzenia i udostępniania, w tym m.in. na potrzeby projektowania i realizacji inwestycji budowlanych. Brak możliwości udostępniania mapy zasadniczej spowoduje zablokowanie wielu procesów inwestycyjno-budowlanych, w tym przede wszystkim budowy przyłączy, dla których co do zasady sporządza się plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej.
Z informacji zebranych przez Głównego Geodetę Kraju w terminie do dnia 31 grudnia 2027 r. 362 starostów (95%) w pełni utworzy bazy danych, m.in. przez finansowanie zadania ze środków pochodzących z programów regionalnych oraz z projektu FERC (Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy) pn. „Integracja państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego” prowadzonego przeze GUGiK, których zakończenie perspektywy finansowania przypada na koniec 2027 r. Zakłada się, że dla pozostałych 18 powiatów będą prowadzone działania wspierające i motywujące utworzenie przedmiotowych baz danych, m.in. przez pomoc Głównego Geodety Kraju w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz ewentualne współfinansowanie przedmiotowych działań przez Głównego Geodetę Kraju (w ramach środków Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym w zależności od bieżących możliwości zgromadzonych środków), a także współfinansowanie przez wojewodę - podkreślono w uzasadnieniu do projektu.