• gisplay.pl

Jak wygląda piesza dostępność usług w miastach w Polsce i na świecie?

Idea 15-minutowych miast a rzeczywistość? Na interaktywnej mapie CityAccessMap sprawdzisz, jak wygląda dostęp do podstawowych usług w ośrodkach miejskich z całego świata. 

Jak wygląda piesza dostępność usług w miastach w Polsce i na świecie?

Koncepcja miast 15-minutowych zyskuje popularność na całym świecie. Zapewnienie dostępu do podstawowych usług czy terenów wypoczynku blisko miejsca zamieszkania to coraz powszechniejszy trend w kształtowaniu miast, świadczący o poziomie życia w danym mieście.

Na CityAccessmap możemy sprawdzić jak idea 15-minutowych miast wygląda w rzeczywistości w ośrodkach z całego świata. Do analizy wykorzystano otwarte dane z projektu OpenStreetMap i Global Human Settlement Layer (GHSL) Komisji Europejskiej dla miast o populacji powyżej 100 tys. Z Polski ujęto około 20 największych.

Podstawowe usługi, o których mowa i na których skupia się CityAccesMap to:

  • przystanki komunikacji miejskiej;
  • parki i tereny rekracyjne;
  • biblioteki i domy kultury,
  • restauracje i sklepy spożywcze,
  • kina, teatry, kluby;
  • apteki, przychodnie, szpitale;
  • placówki oświatowe.

Po odpaleniu CityAccessMap i wybraniu konkretnego miasta, pokaże się szczegółowa mapa z informacjami o średnim czasie dojścia do w/w usług oraz procentowym udziale populacji miasta, która w zasięgu 15-minutowego spaceru ma wszystkie podstawowe usługi. Przykładowo, dla Warszawy jest to 91%, Wrocławia 85%, Krakowa i Łodzi po 77%, Poznania 72%. Dla dowolnej lokalizacji możemy również wyświetlić wykres przedstawiający lokalne poziomy dostępności dla wspomnianych usług oraz porównanie ze średnią dla miasta.

Co ciekawe, okazuje się, że miastem o najlepszej na świece dostępności usług (100%) jest Bogota, stolica Kolumbii. Z kolei w Orlando w Stanach Zjednoczonych, tylko 7% mieszańców ma dostęp do najważniejszych codziennych potrzeb w zasięgu 15-minutowego spaceru. 

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser