O planowaniu przestrzennym na nowych zasadach. Podsumowanie konferencji MRiT
Blisko 200 osób uczestniczyło w konferencji szkoleniowej dotyczącej praktycznych możliwościach stosowania nowych przepisów i narzędzi w kształtowaniu polityki przestrzennej gminy.
Konferencja „Plan ogólny gminy z perspektywy organów uzgadniających i opiniujących” (fot. MRiT)
Spotkanie, które odbyło się 5 września, zostało zorganizowane z myślą o organach opiniujących i uzgadniających dokumenty planistyczne. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele urzędów wojewódzkich, konserwatora zabytków, służb sanitarnych i leśnych, zarządców dróg czy infrastruktury kolejowej. Omówiono zasady sporządzania i formułowania planu ogólnego, a także możliwości jego weryfikacji z wykorzystaniem bezpłatnej przeglądarki danych planistycznych i wtyczki APP 2. Są to narzędzia cyfrowe opracowane przez MRiT, z których gminy już korzystają opracowując dokumenty.
Reforma planistyczna wprowadza nowe zasady i nowe instrumenty. Kluczowym dokumentem staje się plan ogólny.
- Jego rozstrzygnięcia umożliwią gminom kreowanie zrównoważonej polityki przestrzennej, co pozwoli chronić cenne tereny, przy jednoczesnym ułatwieniu inwestowania na terenach już wskazanych do zabudowy. Przyjęte rozwiązania przyczynią się do realizacji projektów związanych między innymi z modernizacją infrastruktury, rewitalizacją obszarów miejskich, poprawą dostępności do usług publicznych oraz promocją inwestycji i przedsiębiorczości na terenie gmin – powiedział minister Krzysztof Paszyk.
Szkolenia i refundacja ze środków KPO
Od połowy września 2024 r. ma ruszyć cykl 14 konferencji szkoleniowych dla gmin. W trakcie tych spotkań, oprócz zasad tworzenia dokumentów planistycznych, omówione zostaną również warunki otrzymania bezzwrotnych środków finansowych na ich przygotowanie.
W sumie Polska, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, pozyskała blisko 900 mln zł na wdrożenie reformy planowania przestrzennego. Środki te zostaną przeznaczone przede wszystkim na sfinansowanie przygotowania dokumentów planistycznych przez gminy. Po raz pierwszy samorządy otrzymają tak duże wsparcie na wdrożenie nowych dokumentów planistycznych. Warunkiem uzyskania środków jest przygotowanie przez gminy planów ogólnych do połowy 2026 r.
Źródło: MRiT