Jak idzie wdrażanie planów ogólnych gmin? MRiT podało statystyki
Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, ile gmin w Polsce pracuje już nad nowymi dokumentami planistycznymi, których wprowadzenie wymusza zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dane przedstawiono w podsumowaniu konferencji szkoleniowych "Plan ogólny gminy – kluczowe informacje i praktyczne wskazówki”, zorganizowanych przez MRIT we współpracy z urzędami wojewódzkimi.
Konferencje szkoleniowe prowadzone przez pracowników MRiT, które odbyły się w każdym województwie, miały na celu zapoznanie pracowników gmin m.in. z praktycznymi aspektami tworzenia planów ogólnych, nowymi narzędziami planistycznymi, a także z możliwością otrzymania wsparcia finansowego na przygotowanie dokumentów planistycznych. W cyklu spotkań wzięło udział blisko 2,4 tys. samorządowców, urbanistów oraz osób zawodowo związanych z tematyką planowania przestrzennego z niemal 60 proc. gmin w Polsce.
Jaki informuje MRiT, 1,5 tys. spośród 2 477 gmin w Polsce pracuje już nad nowymi dokumentami planistycznymi, zgłaszając zbiory danych przestrzennych dla planu ogólnego gminy. W czasie organizowanych przez MRiT konferencji, liczba zgłoszeń zbiorów zwiększyła się o 15 pkt. proc. Oznacza to, że dziś ponad 60 proc. gmin pracuje nad stworzeniem w swojej jednostce planu ogólnego. Umożliwiło to osiągnięcie, przed zakładanym terminem, wyznaczonego przez Komisję Europejską wskaźnika określonego na poziomie 50 proc. gmin, które rozpoczęły prace nad przygotowaniem planu ogólnego gminy - podaje MRiT.
Pod względem liczby zgłoszonych zbiorów, w odniesieniu do liczby gmin w danym województwie, największym udziałem wyróżniają się województwa: kujawsko-pomorskie (77 proc.), podkarpackie (76 proc.) oraz wielkopolskie (74 proc.).
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego weszła w życie w ubiegłym roku. Wprowadziła nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który musi być uchwalony dla całego obszaru gminy. Gminy mają czas na jego uchwalenie do 1 stycznia 2026 r. Nowe przepisy przewidują też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line, który ma być wiarygodnym źródłem informacji o przestrzeni i wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych.