Planowanie przestrzenne dla gmin w chmurze od Unizeto

Firma Unizeto Technologies wprowadziła do swojej oferty nową markę UniGmina GIS, reprezentującą linię produktową mającą na celu pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w zakresie wszelkich czynności urzędowych wymagających wykorzystywania informacji przestrzennych. System będzie dostępny również w chmurze, dzięki czemu gminy nie będą musiały martwić się o zarządzanie oprogramowaniem i dodatkową infrastrukturę sprzętową.

W pierwszej kolejności Unizeto Technologies udostępniło moduł UniPlan, który zapewnia rozwiązanie problemu cyfryzacji planów zagospodarowania przestrzennego. Moduł ułatwia prowadzenie polityki zagospodarowania przestrzennego w gminie. Przyspiesza pracę urzędników, a także pozwala interesantom na szybkie uzyskiwanie dokumentów oraz upublicznia niezbędne dane wszystkim mieszkańcom gminy. Poza tym system zapewnia gminie pełną realizację obowiązków nakładanych na nią Ustawą z 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej i dyrektywę Unii Europejskiej - INSPIRE.

UniGmina GIS dzięki dostępności w modelu SaaS, czyli oprogramowania w formie kompleksowej usługi w chmurze nie wymagającej dodatkowej infrastruktury, pozwala na szybkie i proste wdrożenie systemu oraz optymalizacje kosztów w tym zakresie. Oczywiście gminy mogą skorzystać również z tradycyjnej formy zainstalowania systemu na własnym sprzęcie komputerowym.

- Nasze rozwiązanie ma za zadanie ułatwić polskim gminom proces zastępowania tradycyjnych archiwów z papierowymi mapami, nowoczesnym systemem elektronicznych planów zgodnych z polskimi i europejskimi przepisami - mówi Marek Sadowski, Koordynator Projektu UniGmina GIS.

Głównym elementem systemu UniGmina GIS jest moduł UniPlan, który pozwala na:

  • obsługę i ewidencję wniosków osób fizycznych i prawnych dotyczących ładu przestrzennego, z lokalizacją przestrzenną wniosków, wraz z kontrolą terminowości;
  • wydawanie i ewidencję wszystkich dokumentów związanych z gospodarką przestrzenną, z ich lokalizacją przestrzenną (generowanie dokumentów, w tym także wyrysów, następuje automatycznie w oparciu o bazę danych);
  • przechowywanie wszystkich dokumentów planistycznych zapisanych w postaci wektorowej i rastrowej zintegrowanej z danymi opisowymi;
  • publiczne udostępnianie danych przestrzennych dotyczących ładu przestrzennego.

W praktyce wdrożenie systemu będzie skutkować przede wszystkim wygodą obsługi i zarządzania wnioskami w zakresie wydawania dokumentów planistycznych. UniGmina GIS udostępnia dodatkowo serwis www do wykorzystania przez gminę, na przykład do umieszczenia na własnej stronie internetowej. Serwis zapewnia publikację wszystkich planów i studiów na tle mapy gminy oraz uzyskiwanie dokładnych informacji o szczegółowych ustaleniach dotyczących planowanego zagospodarowania konkretnych punktów i obszarów w terenie. Publikowane mogą być także plany miejscowe w trakcie opracowania.

Źródło: Unizeto Technologies

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser