• gisplay.pl

Ankieta dotycząca wykorzystania danych o pokryciu terenu i użytkowaniu ziemi

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej zachęcają do wypełnienia ankiety dotyczącej potrzeb planowania przestrzennego w odniesieniu do informacji geoprzestrzennych o pokryciu terenu i użytkowaniu ziemi.

inconada projekt

Projekt InCoNaDa - obszar badań (fot. inconada.eu)

Ankieta powstała na potrzeby projektu InCoNaDa realizowanego przez Politechnikę Łódzką "Rozpowszechnienie wykorzystania informacji o pokryciu terenu i użytkowaniu ziemi pochodzących z integracji usług Copernicus Land Monitoring Service (CLMS), danych programu Copernicus oraz krajowych baz danych".

Dane te mają kluczowe znaczenie dla gospodarki gruntami, monitorowania zrównoważonego rozwoju rolnictwa, leśnictwa, obszarów wiejskich, oceny stanu różnorodności biologicznej, planowania urbanistycznego i wykorzystania gruntów. Szczegółowa i wiarygodna informacja o pokryciu terenie i sposobie użytkowania gruntów jest niezbędna w procesie raportowania, na przykład emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych z sektora użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF), podejmowania działań związanych z łagodzeniem zmian klimatycznych, strategii gospodarki przyjaznej środowisku (Green Deal), wspólnej polityki rolnej (Common Agricultural Policy), ochronie różnorodności biologicznej, czy planów zbliżającej się unii energetycznej (Energy Union). Każde z tych regulacji wymaga innego poziomu szczegółowości w zakresie pokrycia terenu, użytkowania gruntów i zmian. Produkty serwisu lądowego – Copernicus Land Monitoring Service są do pewnego stopnia wykorzystywane w projektach badawczych, ale rzadko w krajowych programach mapowania, raportowania i monitorowania prowadzonych przez organy administracji publicznej. 

W Polsce jako obszar szczegółowych analiza pokrycia terenu i użytkowania ziemi LCLU wybrano województwo łódzkie. 

Projekt InCoNaDa jest finansowany z Funduszy Norweskich poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu 'Badania stosowane', konkurs POLNOR. Więcej o projekcie na stronie: https://inconada.eu/index.php/pl/o-projekcie/

Ankieta jest anonimowa i nie zajmie więcej niż 5 minut.

Link do ankiety

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser