O mapach ryzyka powodziowego na konferencji MSWiA

isok konferencja mswia frontW dniu 14 października br. w MSWiA odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówiono założenia projektu "Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami (ISOK)". Zaprezentowano też przykładowe mapy ryzyka powodziowego.

ISOK ma stanowić wsparcie osłony kraju w momencie wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń, w szczególności ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa obywateli oraz ograniczeniu strat spowodowanych katastrofami naturalnymi (powodzią).  System ISOK będzie konsolidował informacje z istniejących systemów informatycznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB (IMGW), Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW) i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK), a także przetwarzał i udostępniał nowe produkty oraz usługi zarówno podmiotom odpowiedzialnym i zaangażowanym w zarządzanie kryzysowe w Polsce, jak i obywatelom. Z rozwiązań, które proponuje nowy system, będą mogły korzystać nie tylko służby kryzysowe i instytucje, ale także obywatele podejmujący decyzje inwestycyjne, takie jak np. zakup działek budowlanych.

Jednym z elementów ISOK są mapy ryzyka powodziowego, na których znajdują się m.in. informacje o szacunkowej liczbie mieszkańców, którzy mogą być dotknięci powodzią na danym obszarze, ujęciach wody oraz obiektach, które w razie wystąpienia powodzi mogą spowodować zanieczyszczenie środowiska.

Podczas konferencji minister Jerzy Miller nawiązał do zeszłorocznej powodzi, która dotknęła 14 z 16 województw Polski i podkreślił, iż projekt ISOK i mapy ryzyka powodziowego będą narzędziami, dzięki którym będziemy lepiej przygotowani na takie zdarzenia w przyszłości. - Żywioł nie będzie nas zaskakiwał, będziemy potrafili przygotować się na duże opady deszczu i prognozować skutki tych opadów dla terenów leżących w dorzeczach dużych rzek - powiedział minister Miller.

Jolanta Orlińska, prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, zwróciła uwagę, iż przygotowanie map ryzyka powodziowego wymaga użycia najnowocześniejszych technologii m.in. lotniczego scaningu laserowego (Airborn Laser Scanning - ALS). Dane ALS to informacja o intensywności odbicia promienia laserowego od powierzchni terenu. Intensywność jest cennym i wiarygodnym źródłem informacji pozwalającym m.in. na identyfikację obiektów i określenie rodzaju pokrycia terenu. Dodatkowo dane te umożliwiają zidentyfikowanie rodzaju podłoża, od którego promień lasera został odbity. Lotniczy skaning laserowy pozwala na pozyskanie informacji o terenie z bardzo wysoką dokładnością pomiaru rzędu kilku centymetrów. Docelowo pomiarami objęty będzie obszar 177 tys. km2, który został wytypowany jako zagrożony powodziami. Do tej pory naloty wykonano dla 58 tys. km2.

Głównym celem opracowania map ryzyka powodziowego jest ograniczanie strat powstałych w wyniku wystąpienia powodzi i zdefiniowanie obszarów, które zostaną zalane w przypadku awarii systemów zabezpieczających. Na tych obszarach należy wprowadzić inne zasady zagospodarowywania terenu np. ograniczenie zabudowy w miejscach najbardziej zagrożonych. - Określamy, na jakich rzekach może wystąpić lub kiedyś wystąpiła powódź i dla tych terenów tworzymy bardzo szczegółowe mapy ryzyka powodziowego odzwierciedlające obszar, który może zostać zalany - tłumaczył Janusz Wiśniewski, zastępca prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Poprzez realizację projektu ISOK Polska wdraża Dyrektywę 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, potocznie zwaną Dyrektywą Powodziową.

Minister Jerzy Miller podkreślił, iż dzięki opracowaniu map ryzyka powodziowego będzie można bardziej świadomie i trafnie wybierać kolejne obszary inwestowania w infrastrukturę przeciwpowodziową. - Potrafiliśmy wyciągnąć wnioski z zeszłorocznego katastrofalnego w skutkach zalania dużych obszarów Polski i wspólnie przygotowujemy narzędzia, aby w przyszłości obniżyć ryzyko powodziowe - podsumował minister.

Dane do modelowania trójwymiarowego - ISOK - prezetacja Jolanty Orlińskiej, Głównego Geodety Kraju

ISOK - prezentacja Janusza Wiśniewskiego, zastępcy prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej

Źródło: MSWiA

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser