• Michał Czerwiński

Relacja z III konferencji GIS w nauce

GIS w nauceW dniach 23-25 czerwca na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się III konferencja GIS w nauce. Konferencja cieszyła się zainteresowaniem młodych naukowców z całej Polski, była na wysokim poziomie merytorycznym i była okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami uczelni z kraju.

Konferencja rozpoczęła się 23 czerwca od warsztatów zorganizowanych dla uczestników tego wydarzenia, którzy mogli wybierać w zajęciach związanych z programowaniem w języku Python, rozwijać wiedzę z zakresu Model Buildera, tworzyli swój portal na zajęciach z ArcGIS servera oraz dokonywali analiz na danych LIDAR-owych. Konferencja rozpoczęła się zatem bardzo praktycznie i pozwoliła uczestnikom na zwiększenie swojego doświadczenia.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od wykładu prof. Iwony Jażdżewskiej na temat metody badania koncentracji przestrzennej. Następna sesja referatowa dotyczyła przedstawienia wybranych problemów metodycznych dotyczących wykonywania cyfrowych map geomorfologicznych, skupiając się przede wszystkim na formie przedstawienia treści map. Referat wygłosił prof. Zbigniew Zwoliński. Kolejny referat, wygłoszony przez prof. Bogumiła Szady, tyczył się metod geograficznego indeksowania źródeł historycznych, w czym niezwykle pomocny wydaje się być szeroko pojęty GIS , jednak problemem pozostaje wybór i zakres, a trze szczegółowość informacji, jakie powinien zawierać całościowy zbiór danych geograficznych dla źródeł historycznych w Polsce. Dr hab. Stach Alfred referował na temat znaczenia właściwości danych dla jakości interpolacji przestrzennych, badania przeprowadzone zostały na 650 zbiorach rocznych, miesięcznych i dobowych sum opadów z obszarów Polski i zostało wykazane, że znając wybrane charakterystyki statystyczne można z wysoką ufnością oszacować średni błąd interpolacji. Prof. Elżbieta Lewandowicz oraz dr Mariusz Antolak wygłosili wykład na temat analiz użyteczności różnych form gromadzenia danych z inwentaryzacji dendrologicznej na przykładzie danych przedstawionych w postaci rysunku CAD-owskiego oraz za pomocą geobazy w ArcGIS.

Następnie rozpoczęła się sesja posterowa, na której uczestnicy konferencji referowali swoje badania z wykorzystaniem GIS. Badania oraz wyniki prezentowano na posterach, które były dostępne dla wszystkich gości w holu głównym budynku. Mnogość tematów poruszanych w trakcie tej sesji świadczy o wielkim potencjale GIS i o tym, że Systemy Informacji Przestrzennej stały się codziennością.

Tego samego dnia oraz dnia następnego przeprowadzono sesję referatową, której poruszano szereg problemów i innowacji związanych z Systemami Informacji Przestrzennej. Przedstawiono możliwości badań zmian w przestrzeni i zagospodarowania jej używając danych ogólnodostępnych, np. poprzez tworzenie systemów informacji o komunikacji miejskiej czy badanie zmian w planowaniu przestrzennym. Przedstawiono również metodykę analiz zagrożeń zarówno przyrodniczych, jak i antropogenicznych, np. przestępstw. Okazało się również, że GIS może być świetnym narzędziem do konsultacji społecznych, analizy rynku nieruchomości oraz badań społecznych. GIS można zastosować także do badań klimatu czy warunków hydrologicznych. Szczególną uwagę zwracano na dostępność GIS-u dla wszystkich użytkowników.

Referaty, postery oraz mapy podlegały ocenie i zostały wynagrodzone. Najlepszym referatem został referat pod tytułem: "Ocena map archiwalnych jako źródła danych do geograficznych systemów informacyjnych" autorstwa mgr. Tomasza Paneckiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród posterów  wyróżnił się poster pod tytułem "Miasto kiedyś, miasto dziś - problematyka trójwymiarowej wizualizacji zabudowy", którego autorami byli mgr Jakub Kuna oraz mgr Anna Rzucidło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Najlepszą mapa była mapa pod tytułem "Konstrukcja mapy batygraficznej sztucznego zbiornika wodnego na podstawie archiwalnych materiałów" autorstwa dra  Aleksandra Szmidt oraz dra  Marcina Jaskulskiego z Uniwersytetu Łódzkiego.

wycieczka

Organizatorzy tegorocznej edycji GIS w nauce postarali się również, by uczestnicy konferencji poznali Trójmiasto, organizując wycieczki z przewodnikiem.

Zobacz więcej zdjęć

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser