XII Dzień Teledetekcji - relacja

Uczestnicy XII Dnia Teledetekcji17 grudnia w rocznicę pierwszego lotu Braci Wright na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej odbyła się kolejna edycja Dnia Teledetekcji.

Wydarzenie to ma na celu popularyzację technik zdalnego pozyskiwania danych i jego wykorzystywania w różnych dziedzinach. Tegoroczna konferencja pt. "Podniebni Szpiedzy" poruszała tematykę militarną, a dokładnie stosowania technik teledetekcyjnych w rozpoznaniu i wywiadzie wojskowym. Konferencję Patronatem Honorowym objął Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Nauki prof. dr hab. Rajmund Bacewicz (na zdjęciu poniżej) oraz Dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. Alina Maciejewska.

Prorektor ds. Nauki politechniki Warszawskiej - prof. dr hab. Rajmund BacewiczDzień Teledetekcji rozpoczęła dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, organizatorka wydarzenia, która przypomniała wszystkim genezę obchodów Dnia Teledetekcji. Następnie Dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. Alina Maciejewska, powitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in. prof. Piotr Wolański - przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych przy Prezydium PAN, dr inż. Mirosław Rataj i dr inż. Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych , przedstawiciele Instytutu Geodezji I Kartografii oraz pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Rajmund Bacewicz, który z dumą wypowiedział się na temat organizacji podobnych przedsięwzięć na Politechnice Warszawskiej oraz powołania Platformy Technik Kosmicznych, która była współorganizatorem wydarzenia.

Prelegentem, który wystąpił jako pierwszy był prof. dr hab. inż. Romuald Kaczyński z Wojskowej Akademii Technicznej, który opowiedział o szpiegowskich systemach satelitarnych w czasach "zimnej wojny". Pierwsze zdjęcia szpiegowskie Stanów Zjednoczonych nad terenami ZSRR zostały wykonane z balonów i misji lotniczych, dopiero wprowadzenie programu Corona, wykorzystującego satelity zrewolucjonizowało wojskowy wywiad CIA. Łącznie wykonano 362 misje kamerami o terenowym rozmiarze piksela początkowo na poziomie 10-13m., później 2m, które zostały odtajnione dopiero w 1995r. Odpowiedzią ZSRR na politykę Stanów Zjednoczonych było stworzenie programu ZENIT. Aż 1/3 radzieckich misji KOSMOS była użyta do szpiegowania!

XII Dzień Teledetekcji

Na temat obecnego stanu wojskowego rozpoznania i jego perspektyw mówił mjr Rafał Dąbrowski. Prelegent z Wojskowej Akademii Technicznej wytłumaczył, w jaki sposób następuje detekcja obiektów zainteresowania wojska oraz określanie zdolności bojowej z różnych poziomów. Uczestnicy dowiedzieli się, że rozpoznanie bojowe następuje zarówno z ziemi jak i powietrza, z wykorzystaniem bardzo modnych ostatnio dronów. Jak wiadomo zdolność rozdzielcza wojskowych systemów satelitarnych jest sprawą niejawną, dlatego major posłużył się danymi znalezionymi w Internecie, by zobrazować wszystkim, jakie państwa możemy uznać za największych "szpiegów".

mgr inż. Piotr Koza, Astri PolskaDrugą część konferencji rozpoczęła prezentacja na temat systemów satelitarnych podwójnego zastosowania ("dual-use") jako źródło danych dla rozpoznania obrazowego. Referat mgr inż. Piotra Kozy z Astri Polska (na zdjęciu po prawej) dotyczył połączenia technologii tzw. podwójnego przeznaczenia dla celów cywilnych i wojskowych. Uczestnicy mogli zobaczyć ile trwa dostarczanie danych satelitarnych w dzisiejszych czasach i na czym polega rozpoznanie obiektów na zdjęciach.

Kolejnym i ostatnim prezentującym był reprezentant Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ppłk Sławomir Jakubiuk. Jego wystąpienie dotyczyło założeń programu budowy satelitarnego systemu optoelektronicznej obserwacji Ziemi w Polsce. Główne cele realizowane przez program obejmują opracowanie technologii i urządzeń oraz budowę satelitarnego systemu optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Dodatkowo przewiduje się rozwój technologii związanymi z platformami i sensorami satelitarnymi oraz rozwój polskiego potencjału naukowego.

Przez cały Dzień uczestnicy konferencji mieli okazję podziwiać wystawę poświęconą zdjęciom satelitarnym i lotniczym, które miały istotny wpływ z punktu widzenia militarnego. Obok wystawy prezentowało się również Studenckie Koło Astronautyczne, firmy Astri Polska, Esri Polska oraz Intergraph Polska.

Stoiska wystawiennicze

Uwieńczeniem Dnia Teledetekcji był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli wszyscy prelegenci. Pytania kierowane do gości dotyczyły m.in. nakładów finansowych na technologie kosmiczne, współpracę pomiędzy sojusznikami, jak i monitoringu bezzałogowych statków kosmicznych. Podczas panelu głos zabrał również prof. dr hab. inż. Stanisław Białousz, który zauważył, że gdyby nie program Corona, dzięki któremu USA w październiku 1962 roku odkryło w tajemnicy rozmieszczone przez ZSRR rakiety balistyczne z głowicami jądrowymi na Kubie moglibyśmy żyć dzisiaj w innym świecie.

Wręczanie podziękowań Panu Piotrowi Kozie z Astri Polska za wystąpienieNa zakończenie konferencji odbyło się wręczenie nagród za organizowane przez Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej "Geoida" konkursy podczas Dnia Teledetekcji tj.: TeleZagadka, teledetekcyjny Quiz oraz Krzyżówka, jak i konkurs na najlepsze zdjęcie satelitarne. Serdecznie dziękujemy naszym partnerom Eco-driving, Polska Zbrojna, Esri, Intergraph, MGGP Aero oraz redakcjai portalu Geoforum oraz miesięcznika Geodeta za ufundowanie nagród dla zwycięzców. Podziękowania składamy również naszym Patronom medialnym; portalowi Gisplay.pl, Geoforum, Polibuda.info, Kosmonauta.net, miesięcznikom Wiedza i Życie, Przegląd Geodezyjny, Astronomia Amatorska i Polska Zbrojna oraz Fundacji Losy Ziemi bez których konferencja nie zakończyłaby się takim sukcesem.

Już dziś organizatorzy zapraszają na przyszłoroczną edycję Dnia Teledetekcji!

Karolina Kamińska (tekst), Patrycja Rola (zdjęcia), Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej 'Geoida'

Więcej zdjęć

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser