V Forum BioGIS

W dniach 19 - 20 października 2016 r. na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu odbędzie się V Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w Badaniach Różnorodności Biologicznej, w tym roku pod hasłem „Teledetekcja i narzędzia GIS w badaniach różnorodności flory i siedlisk przyrodniczych”.

Bogaty zbiór archiwalnych materiałów teledetekcyjnych gromadzonych w Polsce od lat 40-tych XX wieku, a także coraz lepsza jakość obecnie pozyskiwanych danych w zakresie rozdzielczości przestrzennej, spektralnej i czasowej pozwala na ich coraz pełniejsze wykorzystanie w ocenie różnorodności biologicznej. W ramach konferencji zaplanowano sesje referatowe i dyskusje skupione wokół wykorzystania obrazów lotniczych i satelitarnych, a także chmur punktów (ALS/TLS) w pracach naukowych i aplikacyjnych związanych z detekcją zbiorowisk roślinnych oraz identyfikacji siedlisk kluczowych dla konkretnych gatunków flory i fauny. Do kluczowych zagadnień V Forum BioGIS będą należeć sesje poświęcone analizie danych teledetekcyjnych w środowisku GIS i metodom ich pozyskiwania. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli również warsztaty komputerowe z zakresu przetwarzania obrazów i chmur punktów.

Tematyka V Forum skupiona będzie wokół zagadnień:

1. Pozyskiwanie oraz metody przetwarzania danych teledetekcyjnych przy identyfikacji różnorodności flory i siedlisk przyrodniczych:

  • Obrazy lotnicze i satelitarne;
  • Skaning laserowy (Aerial/Terrestial Laser Scanning);
  • Data fusion - możliwości kompilacji materiałów i technik teledetekcyjnych;
  • Materiały archiwalne - możliwości przetwarzania we współczesnej teledetekcji środowiska;

2. Zastosowania aplikacyjne teledetekcji i GIS:

  • Monitoring zmian pokrywy roślinnej pod wpływem procesów naturalnych i antropogenicznych;
  • Wykorzystanie metod teledetekcyjnych i GIS w identyfikacji siedlisk o szczególnym znaczeniu wspólnotowym (Natura 2000);
  • Zdalna identyfikacja zbiorowisk roślinnych pod kątem różnorodności roślin, zwierząt i grzybów;
  • Automatyczna detekcja gatunków roślin, zwierząt i grzybów;
  • Teledetekcja w ocenie stopnia fragmentacji i zróżnicowania siedlisk przyrodniczych;

W ramach V Forum przewidziano sesje naukowe i posterowe oraz warsztaty pn. „Potencjał Lotniczego Skaningu Laserowego (ALS) i zobrazowań hiperspektralnych w monitorowaniu roślinności i flory”.

Organizatorami konferencji są Wydział Biologii UAM, Esri Polska i MGGP Aero (partner technologiczny). Szczegółowe informacje oraz rejestracja na konferencję i warsztaty, znajdują się pod adresem: https://biogis.amu.edu.pl/biogis/forum-biogis

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser