logo gisplay

Relacja z Christmas Party Mapathonu na AGH

Christmas Party Mapathonu na AGH (fot. AGH)Przed Świętami Katedra Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej z Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zorganizowała Christmas Party Mapathon, podczas którego tworzono mapy Afryki, m.in. obszarów zagrożonych wybuchem epidemii.

W wydarzeinu, które odbyło  sie 18 grudnia 2017 r., wzięło udział 42 uczestników, w tym studentów, doktorantów i pracowników uczelni, ubranych w swetry ze świątecznym motywem. Skartowali oni na podstawie zdjęć satelitarnych obszar o powierzchni ok. 34,5 km2 w stanie Niger w północnej Nigerii.

Powstałe w ten sposób mapy zostaną wykorzystywane przez organizację Lekarze Bez Granic i pomogą zespołom ratowniczym m.in. na analizę zagrożenia epidemiologicznego oraz planowanie koniecznych do podjęcia działań w przypadku wybuchu epidemii.

Akcja odbyła się w ramach projektu Missing Maps (http://www.missingmaps.org), którego inicjatorami były organizacje: Amerykański Czerwony Krzyż, Brytyjski Czerwony Krzyż, Lekarze Bez Granic oraz Humanitarian OpenStreetMap Team. Celem projektu jest stworzenie map obszarów zagrożonych wybuchem epidemii, konfliktami zbrojnymi, katastrofami naturalnymi czy biedą dla ułatwienia prowadzenia działań medycznych oraz lepszej alokacji zasobów w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Do kartowania wykorzystywana jest platforma OpenStreetMap oraz menadżer zadań stworzony przez organizację Humanitarian OpenStreetMap Team (https://www.hotosm.org/).

Christmas Party Mapathonu na AGH (fot. AGH)

Koordynatorami akcji na AGH byli mgr inż. Sonia Bazan oraz dr inż. Michał Lupa z KGIS WGGiOŚ. Ideą przyświecającą wydarzeniu było pokazanie, że każdy, nie tylko organizacje humanitarne, może włączyć się w rozwiązywanie światowych problemów. Nie zabrakło jednak atrakcji dla uczestników wydarzenia: nawiązując do tradycji hackathonów w przerwie zaserwowano pizzę, odbył się także konkurs na najlepszy świąteczny sweter.

Chętnych do organizacji podobnego wydarzenia zachęcamy do kontaktu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

KGIS WGGiOŚ AGH

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018