logo gisplay

Zapowiedź XVII Wyprawy Bari – Jordania

XVII Wyprawa Bari – JordaniaJuż w listopadzie studenci z Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” działającego przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie wyruszą na XVII Wyprawę Bari. Tym razem odwiedzą Jordanię.

„Wyprawy Bari” to mające początki w latach sześćdziesiątych cykliczne wyjazdy zagraniczne, które miały na celu wykonanie pomiarów geodezyjnych obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ramach tej akcji studenci Akademii Górniczo–Hutniczej wykonali pomiary na trzech kontynentach: w Europie, Azji i Afryce. Tegoroczna edycja skupia się na opracowaniu metodologii inwentaryzacji obiektów archeologicznych w pustynnych warunkach terenowych. Destynacją organizowanej w tym roku Wyprawy jest Jordania. Uczestnicy wyprawy wraz z pracownikami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zamierzają zinwentaryzować pozostałości rzymskiego obozu wojskowego Dajaniya, a także starożytne miasto Tuwaneh, gdzie krzyżowały się wpływy najważniejszych kultur Bliskiego Wschodu: Nabatejczyków, Greków oraz Rzymian. Prace inwentaryzacyjne będą miały pionierski charakter w mało poznanej części Jordanii – prowincjach Al-Tafilah i Ma’an. Polscy archeolodzy z Instytutu Archeologii UJ prowadzą tam unikalne badania mające na celu nie tylko poznanie historii tego regionu, ale również ochronę dziedzictwa kulturowego.

Wypracowane metody inwentaryzacji będą służyły minimalizacji czasu potrzebnego na wykonanie niezbędnych prac oraz umożliwienie przedstawienia wyników prac w czytelny sposób zarówno dla środowiska branżowego, jak i wszystkich zainteresowanym tematyką. W tym celu wykorzystane zostaną nowoczesne metody pomiarowe - naziemny skaning laserowy, technologia Trimble RTX czy pomiary fotogrametryczne. Pozyskiwane dane przestrzenne staną się bazą danych o obiektach dziedzictwa kulturowego, a ich opracowanie pozwoli na stworzenie kompleksowej dokumentacji archeologicznej. Otrzymane rezultaty zostaną przedstawione szerszemu gronu odbiorców jako portal internetowy i wirtualne wycieczki. Ponadto, wyniki prac zostaną zaprezentowane na szeregu konferencji geodezyjnych i interdyscyplinarnych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.

Tegoroczna Wyprawa otrzymała wsparcie finansowe w ramach projektu pt. „Najlepsi z najlepszych! 3.0.” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt wspiera wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności.

Więcej informacji na temat wyprawy można znaleźć na stronach wyprawabari.agh.edu.pl oraz www.facebook.com/WyprawyBARI

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018