Podsumowano TERYT 2

Dzisiaj w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja podsumowująca realizację projektu TERYT 2 - Państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju.

Podczas konferencji zaprezentowano aplikację do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów oraz systemu do zarządzania państwowym rejestrem granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju. Przedstawiono możliwości wykorzystania danych adresowych przez użytkowników instytucjonalnych oraz omowiono planowane działania związane z rozbudową systemów do prowadzenia rejestrów adresowych.

Dzięki projektowi obywatele, przedsiębiorcy oraz jednostki administracji publicznej zyskają dostęp nie tylko do informacji z urzędowych baz danych, ale przede wszystkim do zintegrowanej informacji pochodzącej z wielu rejestrów publicznych. W ramach projektu zostaną zebrane informacje zgromadzone w państwowych rejestrach i zbiorach danych które następnie zostaną wzbogacone o zasięg przestrzenny i lokalizację adresową.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zakłada, że z rezultatów projektu TERYT 2 korzystać będą liczne grupy przedsiębiorców, reprezentujących różne sektory, dla których niezbędna jest informacja przestrzenna. Wśród nich znajdują się m.in. operatorzy sieci technicznych, firmy przewozowe, kurierskie i pocztowe, firmy transportowe, logistyczne i wiele innych. Skorzystają wszyscy przedsiębiorcy, dla których informacja przestrzenna ma znaczenie w zarządzaniu oraz podejmowaniu decyzji, jak również w innych aspektach prowadzenia ich działalności.

Urzędnicy natomiast zyskają dostęp do danych, które usprawnią realizację zadań - na przykład w celu ustalania adresów, stwierdzania właściwości miejscowej lokalnych instytucji. Ułatwi to znacząco obsługę obywateli, a także instytucji, przedsiębiorstw, oraz lokalnych inwestycji.

Odbiorcami projektu są również obywatele, którzy oczekują łatwego dostępu do rzetelnej i aktualnej informacji przestrzennej dotyczącej np. obszaru właściwości sądów, urzędów skarbowych czy innych organów administracji państwowej. Dzięki projektowi TERYT 2 możliwe będzie uruchomienie szeregu usług, także mobilnych, które pozwolą na znalezienie na przykład właściwego urzędu w zależności od aktualnego położenia lub wprowadzonego adresu. Obywatele otrzymają możliwość pozyskania danych, które będą aktualne i dokładne z precyzyjnie określonymi współrzędnymi każdego punktu adresowego w Polsce.

Termin realizacji projektu upływa 31 grudnia 2012 r. a całkowity koszt wynosi 45 mln PLN.

 Źródło: GUGiK

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser