logo gisplay

Gdzie ten środek Polski? Znamy zdanie GUGiK

Trwa zamieszanie wokół wyznaczenia nowego środka Polski, który kilka dni temu oznaczono kamiennym cokołem w podkutnowskiej Nowej Wsi. Ta nowa lokalizacja nie podoba się mieszkańcom i władzom gminy Piątek, którzy uważają, że centrum Polski nadal znajduje się u nich. Jakie jest zdanie GUGiK?

Przypomnijmy, że 13 października geodeci z Honorowego Południka Krakowskiego kamiennym słupkiem oznaczyli wyznaczony przez nich nowy geodezyjny środek Polski. Według geodetów znajduje się on w miejscowości Nowa Wieś koło Kutna (Łódzkie), oddalonej o 16 km od uznawanego do tej pory za centralny punkt kraju Piątku.

Nowa lokalizacja geometrycznego centrum Polski wzbudziła protest mieszkańców Piątku. Uważają oni bowiem, że wyliczenia Honorowego Południka Krakowskiego nie mają najmniejszej wartości, a przede wszystkim nie mają żadnego urzędowego potwierdzenia. Takie potwierdzenie ma natomiast gmina Piątek, która dysponuje certyfikatem z lat 60 tych ubiegłego wieku.

Z kolei ten certyfikat podważa Mariusza Meus z Honorowego Południka Krakowskiego, który w wypowiedzi dla portalu kutno.net.pl podkreśla, że "certyfikat stwierdza wyłącznie to, że w latach 60-tych przeprowadzono obliczenia i na podstawie tych obliczeń wybrano gminę Piątek na środek Polski"

- Jest tu dużo nieścisłości i mało informacji – co tak naprawdę liczono, jak liczono, jaką definicję obszaru Polski wybrano. Na tym dokumencie jest oparte wszystko w sprawie legendy o geometrycznym środku Polski w gminie Piątek. Jedynym punktem, który można było wybrać choćby na symboliczny środek w gminie Piątek jest tzw. centroid, czyli geodezyjny środek obszaru lądowego lub administracyjnego Polski. Tyle, że to nie jest cała Polska. A całą Polską są też morskie wody wewnętrzne i terytorialne - dodaje Meus.

W sprawie wypowiedział się również Główny Urzędu Geodezji i Kartografii, który stwierdził, iż "wyznaczony środek Polski jest tylko jednym z możliwych, bo w zależności od przyjętych zasad wychodzą różnego jego lokalizacje". Poniżej treść pisma GUGiK będącego odpowiedzią na zapytanie Mariusza Meusa.

 

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018