logo gisplay

Gdzie ten środek Polski? Znamy zdanie GUGiK

Trwa zamieszanie wokół wyznaczenia nowego środka Polski, który kilka dni temu oznaczono kamiennym cokołem w podkutnowskiej Nowej Wsi. Ta nowa lokalizacja nie podoba się mieszkańcom i władzom gminy Piątek, którzy uważają, że centrum Polski nadal znajduje się u nich. Jakie jest zdanie GUGiK?

Przypomnijmy, że 13 października geodeci z Honorowego Południka Krakowskiego kamiennym słupkiem oznaczyli wyznaczony przez nich nowy geodezyjny środek Polski. Według geodetów znajduje się on w miejscowości Nowa Wieś koło Kutna (Łódzkie), oddalonej o 16 km od uznawanego do tej pory za centralny punkt kraju Piątku.

Nowa lokalizacja geometrycznego centrum Polski wzbudziła protest mieszkańców Piątku. Uważają oni bowiem, że wyliczenia Honorowego Południka Krakowskiego nie mają najmniejszej wartości, a przede wszystkim nie mają żadnego urzędowego potwierdzenia. Takie potwierdzenie ma natomiast gmina Piątek, która dysponuje certyfikatem z lat 60 tych ubiegłego wieku.

Z kolei ten certyfikat podważa Mariusza Meus z Honorowego Południka Krakowskiego, który w wypowiedzi dla portalu kutno.net.pl podkreśla, że "certyfikat stwierdza wyłącznie to, że w latach 60-tych przeprowadzono obliczenia i na podstawie tych obliczeń wybrano gminę Piątek na środek Polski"

- Jest tu dużo nieścisłości i mało informacji – co tak naprawdę liczono, jak liczono, jaką definicję obszaru Polski wybrano. Na tym dokumencie jest oparte wszystko w sprawie legendy o geometrycznym środku Polski w gminie Piątek. Jedynym punktem, który można było wybrać choćby na symboliczny środek w gminie Piątek jest tzw. centroid, czyli geodezyjny środek obszaru lądowego lub administracyjnego Polski. Tyle, że to nie jest cała Polska. A całą Polską są też morskie wody wewnętrzne i terytorialne - dodaje Meus.

W sprawie wypowiedział się również Główny Urzędu Geodezji i Kartografii, który stwierdził, iż "wyznaczony środek Polski jest tylko jednym z możliwych, bo w zależności od przyjętych zasad wychodzą różnego jego lokalizacje". Poniżej treść pisma GUGiK będącego odpowiedzią na zapytanie Mariusza Meusa.

 

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018