logo gisplay

E-geodezja na Opolszczyźnie. Podpisano umowę

Podpisanie umowy na realizację projektu "E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych województwa opolskiego" (fot. opolskie.pl)Powiat Opolski, lider projektu “E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych dla województwa opolskiego”, podpisał  umowę na zakup sprzętu, licencji na oprogramowanie, a także prac wdrożeniowych związanych z realizacją projektu, którego wartość wynosi blisko 8 mln zł. 

Zadanie realizowane jest w partnerstwie z samorządem województwa opolskiego i wszystkimi dwunastoma powiatami województwa opolskiego. W przetargu wyłoniona została krakowska firma COMARCH, która wyposaży we wspomniany sprzęt i oprogramowanie wszystkie starostwa oraz Urząd Marszałkowski. Nowy sprzęt i prace wdrożeniowe spowodują, że każdy, kto potrzebuje danych przestrzennych będzie mógł bez wychodzenia z domu dotrzeć do najświeższych, non stop aktualizowanych danych, może je wygenerować, a nawet zapłacić. I wszystko on-line.

Jak przyznaje Edyta Wenzel – Borkowska, koordynator projektu ze Starostwa Powiatowego w Opolu, projekt integruje różne szczeble administracji, odpowiedzialnych za tworzenie baz danych. – To dane szybkozmienne. Dzisiaj nie mamy tak szybkiej drogi on-line przekazywania z powiatów od partnerów ważnych informacji. To m.in. dane związane z budynkami, granicami, uzbrojeniem terenu, zagospodarowaniem terenu. Pozwolą one m.in. na analizę np. nasłonecznienia, poziomu hałasu czy zagrożenia powodzią. Przykładowo – karetka pogotowia musi wiedzieć, gdzie powstał nowy budynek i jaki jest numer – wyjaśnia koordynator.

System zostanie uruchomiony w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Ponad 6,3 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020,  a 1,67 mln zł z budżetu jednostek samorządu.

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018