• gisplay.pl

Satelita obserwacyjny Sentinel-1A uderzony przez kosmiczną cząstkę

Panel baterii słonecznych satelity Sentinel-1A przed i po uderzeniu cząstki o rozmiarach kilku milimetrów (fot. ESA)Panel słoneczny satelity Sentinel-1A programu Copernicus został trafiony przez cząstkę o średnicy kilku milimetrów. Dzięki kamerom na pokładzie kontrolerzy mogli zidentyfikować miejsce uderzenia. Wydarzenie nie ma wpływu na rutynowe działania satelity, które przebiegają normalnie - podkreślają inżynierowie ESA.

Nagłe i niewielkie zmniejszenie ilości prądu generowanego w jednym z paneli słonecznych Sentinela-1A, który krąży na wysokości 700 kilometrów nad Ziemią, zostało zaobserwowane 23 sierpnia o godzinie 17:07. W tym samym momencie wykryta została również delikatna zmiana w orientacji oraz orbicie satelity.

We wstępnej analizie zespół kontrolerów z centrum kontroli lotów ESA w niemieckim Darmstadt podejrzewał możliwe uderzenie w panel słoneczny kosmicznego śmiecia albo mikrometeoroidu.

Aby zrozumieć przyczynę redukcji generowanego prądu, przeprowadzono dokładne analizy stanu satelity. Dodatkowo inżynierowie zadecydowali o uruchomieniu kamer pokładowych, aby uzyskać obraz pokazujący panele słoneczne. Kamery pierwotnie wykorzystano do monitoringu rozkładania paneli słonecznych w kilka godzin po starcie satelity w kwietniu 2014 roku. Nie planowano ich ponownego użycia.

Po uruchomieniu jedna z kamer przesłała zdjęcie, na którym wyraźnie widać efekty uderzenia w panel słoneczny (na zdjęciu powyżej).

Zmniejszenie generowanego prądu jest relatywnie niewielkie w porównaniu do całości generowanej przez panel słoneczny energii, która jest znacznie większa od potrzeb satelity dla rutynowych działań.

Takie uderzenia spowodowane małymi cząstkami o średnicy rzędu milimetrów nie są czymś nieoczekiwanym. NIestety tak małych obiektów nie można obserwować z Ziemi. Śledzić można trajektorie obiektów większych niż około 5 cm i wtedy można unikać potencjalnych zderzeń, manewrując satelitami.

Satelity Sentinel-1 działa w ramach programu UE Copernicus. Satelity wyposażone są w zaawansowane radary, które pozwolą pozyskiwać dane z powierzchni Ziemi bez względu na warunki atmosferyczne i porę dnia, co ma znaczenie szczególnie w sytuacjach kryzysowych do szybkiego reagowania na katastrofy. Zebrane dane posłużą również do celów monitorowania i prognozowania zmian klimatu, poprawy zarządzania zasobami naturalnymi, pozwolą monitorować jakość atmosfery i oceanów, pomogą zoptymalizować działalność rolniczą oraz wspierać wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Źródło: ESA

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser