• gisplay.pl

Coraz więcej polskich metropolii tworzy mapy dla niepełnosprawnych

Coraz więcej polskich metropolii tworzy mapy dla niepełnosprawnychKolejne polskie miasta stawiają na tworzenie map dla osób niepełnosprawnych, na których zaznaczone są nie tylko miejsca parkingowe i przeszkody, ale także szczegółowo opisane wejścia, okolice i udogodnienia w muzeach, teatrach, urzędach czy nawet sklepach, restauracjach i kawiarniach. W tworzenie map angażują się nie tylko włodarze miast, ale również sami niepełnosprawni i organizacje pozarządowe. Wciąż niestety jest to nowość.

Warszawa - 10 tys. opisów miejsc dla niepełnosprawnych w serwisie mapowym stolicy

W serwisie mapowym Warszawy www.mapa.um.warszawa.pl w zakładce "Warszawa dostępna" zaznaczone są miejsca przystosowane dla niepełnosprawnych. Mieszkańcy i turyści o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności mogą sprawdzić listę prawie 10 tys. miejsc dostosowanych do ich potrzeb. Po przybliżeniu do konkretnej ulicy pojawiają się punkty z urzędami, sklepami, restauracjami, kawiarniami, a także kinami i teatrami, które są dostosowane dla niepełnosprawnych. Po kliknięciu konkretnej lokalizacji użytkownicy mają możliwość sprawdzenia szczegółowych informacji: lista udogodnień, przeszkody w okolicy, czy nawet liczba schodów, pięter i szerokość drzwi. Dane umieszczone na mapie Warszawy pochodzą ze strony Niepelnosprawnik.pl - jednego z największych polskich wyszukiwarek miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Oprócz tego, na wspomnianej mapie można sprawdzić bariery i przeszkody dla niepełnosprawnych takie jak za wysokie krawężniki czy schody, a także miejsca parkingowe.

Warszawa - 10 tys. opisów miejsc dla niepełnosprawnych w serwisie mapowym stolicy

Kraków - darmowa aplikacja ze specjalną mapą oraz fizyczne wersje do wypożyczenia

Gród Kraka natomiast zaproponował dla swoich mieszkańców i przede wszystkim turystów aplikację, która jest dostępna dla trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych: iOS, Android i Windows. Choć aplikacja została stworzona przede wszystkim dla turystów, może być również użyteczna dla mieszkańców Krakowa. Na mapie znajdują się opisy miejsc turystycznych i hoteli, ale także wielu restauracji, instytucji kulturalnych, a nawet aptek czy sklepów spożywczych. Ponadto, niepełnosprawni mogą sprawdzić, gdzie można wypożyczyć wózek inwalidzki, oraz znaleźć przystosowane toalety. Do każdego miejsca dołączony jest opis wejścia i ewentualne przeszkody. Cała aplikacja jest dostępna w wersji audio - zawiera różne wskazówki dojścia, a także często szczegółowe informacje o konkretnym miejscu. Użytkownicy mogą skorzystać aż z czterech wersji językowych: polskiej, angielskiej, rosyjskiej i francuskiej. Włodarze Krakowa stworzyli także mapy dla niewidomych, które mogą wypożyczyć w Punkcie Informacji Miejskiej na ul. Św. Jan i w Pawilonie Wystawienniczo-Informacyjnym Wyspiański. W ramach projektu, który kosztował prawie 200 tys. złotych powstało 1000 egzemplarzy. Stworzono je z myślą nie tylko o przyjezdnych, ale także mieszkańcach - pakiet zawiera z mapę komunikacyjną jak i turystyczną. Wykonane w formacie A3 (komunikacyjna) i A4 (turystyczna) techniką sitodruku wypukłego dla niewidomych, a dla słabowidzących z drukiem powiększonym i czytelnym. Zaznaczony jest plan Krakowa: główne arterie, przystanki, dzielnice i linie tramwajowe. Oprócz pomocy ze strony władz miasta, w Krakowie można także skorzystać z wcześniej wspomnianej strony Niepelnosprawnik.pl, który dokładnie opisuje dostęp dla niepełnosprawnych w przypadku niemalże 250 miejsc.

Wrocław - 3 tys. miejsc objętych projektem Niepełnosprawnik na mapie GIS

Podobnie jak w przypadku Warszawy, na wrocławskiej miejskiej mapie dostępnej pod adresem gis.um.wroc.pl zaznaczone są miejsca objęte programem Niepelnosprawnik.pl. Niestety, w przeciwieństwie do stolicy, na mapie Wrocławia zaznaczone są jedynie punkty z udogodnieniami dla niepełnosprawnych. Mapa nie zaciąga danych ze strony Niepelnosprawnik.pl i by sprawdzić szczegóły trzeba przejść na inną witrynę. To małe uniedogodnienie zrekompensowane jest jednak przez liczbę opisanych miejsc, w stolicy Dolnego Śląska jest ich prawie 3 tysiące. Sprawdzić można dla jakich konkretnych grup miejsce jest dostępne, jakie są udogodnienia, a także takie szczegóły jak przeszkody po drodze, szerokość drzwi, czy liczba stopni na schodach.

Wrocław - 3 tys. miejsc objętych projektem Niepełnosprawnik we wrocławskim geoportalu

Poznań - mapa barier oraz miejsc parkingowych

Na stronie internetowej miasta Poznania można natomiast sprawdzić mapę barier na której sami niepełnosprawni na bieżąco dodają miejsca z niedostosowanymi schodami, nieodpowiednimi przejściami dla pieszych, nawierzchnią, nieodpowiednimi kładkami lub przejściami, a także z przeszkodami na drodze czy miejscami parkingowymi dla niepełnosprawnych. Do projektu użyto mapę Google.

Poznań - mapa barier oraz miejsc parkingowych

Wciąż brak map i aplikacji w wielu polskich miastach

Inicjatywy tworzenia aplikacji i wirtualnych map dla niepełnosprawnych przez samorządy to relatywnie nowy pomysł. Wiele największych polskich miast wciąż nie ma zarówno wirtualnych map jak i aplikacji, które ułatwiają poruszanie i funkcjonowanie na co dzień z różnymi niepełnosprawnościami. Takich inicjatyw wciąż nie podjęto w największych polskich miastach jak Łódź, Gdańsk, Katowice czy Szczecin.

JB

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser