logo gisplay

Nine Point Five – wizualizacja trzęsień ziemi

Nine Point Five to interaktywna wizualizacja trzęsień ziemi, które miały miejsce w ciągu ostatnich  pięćdziesięciu lat. Mapa używa technologii WebGL, która pozwala na płynne przetwarzanie danych w przeglądarkach internetowych.

Wizualizacja (http://www.ninepointfive.org/) pokazuje glob wokół, którego znajdują się cząsteczki przedstawiające miejsca, moc i częstotliwość trzęsień ziemi. Użytkownik może za pomocą myszki obracać kulą ziemską, żeby  zobaczyć konkretny region. W podanym okresie po prawej stronie witryny znajduje się lista z największymi trzęsieniami . Wystarczy kliknąć, by sprawdzić szczegółowe dane – moc w skali Richtera, liczbę ofiar, zniszczenia i dotknięty obszar.  

Użytkownik może wybrać również w jakiej formie chce by trzęsienia ziemi były wizualizowane – w formie cząsteczek, linii czy kół. Jest opcja filtrowania danych np. można wybrać konkretne widełki w skali Richtera jakie nas interesują.

Poniżej wizualizacji kuli ziemskiej znajduje się cenzurka czasu. Możemy wybrać interesujące nas dziesięciolecie. Obecnie dostępne są dane od początku lat 70. XX wieku.

Żeby interaktywna mapa działała poprawnie trzeba zainstalować przeglądarkę, która obsługuje system WebGL.  W przypadku przeglądarki Firefox trzeba mieć wersję 51. Jeśli chodzi o Chrome to trzeba mieć wersję 56.  Autorami  wizualizacji są Dean McNamee oraz Marcin Ignac.

Inną witryną na której można obejrzeć historię trzęsień ziemi na mapie jest Seismic Illumination. Mapa pokazuje dane od 1898 roku i skupia się przede wszystkim na aktywności płyt tektonicznych wokół Oceanu Spokojnego.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018