Powstają mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi

Ostatnie opady deszczu w połoudniowej Polsce spowodowały uruchomienie procesów osuwiskowych. Problem dotyczy przede wszystkim gmin karpackich, gdzie ruchom masowym sprzyja budowa geologiczną i morfologia terenu. Od 2006 roku Państwowy Instytut Geologiczny realizuje Projekt, w ramach  którego opracowywane są mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi.

Projekt pod nazwą SOPO (System Osłony Przeciwosuwiskowej) podzielono na trzy  etapy. Jego podstawowym celem jest rozpoznanie, udokumentowanie i zaznaczenie na mapie w skali 1 : 10 000 wszystkich osuwisk oraz terenów potencjalnie zagrożonych ruchami masowymi w Polsce oraz założenie systemu monitoringu wgłębnego i powierzchniowego na 100 wybranych osuwiskach. Cały Projekt ma za zadanie wspomaganie władz lokalnych w wypełnianiu obowiązków dotyczących problematyki ruchów masowych wynikających z odpowiednich ustaw i rozporządzeń.

Wyniki Projektu mają pomóc w zarządzaniu ryzykiem osuwiskowym, czyli w ograniczeniu w znacznym stopniu szkód i zniszczeń wywołanych rozwojem osuwisk poprzez zaniechanie budownictwa drogowego i mieszkaniowego w obrębie aktywnych i okresowo aktywnych osuwisk. Jest to obecnie jeden z najważniejszych projektów geologicznych realizowanych w Ministerstwie Środowiska.

Mapa rozmieszczenia głównych obszarów zagrożonych ruchami masowymi

W pierwszym etapie Projektu (2006-2008) wykonano pilotażowe kartowanie osuwisk wraz z wyznaczeniem obszarów ich wystepowania w Polsce.

W drugim, obecnie realizowanym etapie, ma miejsce kartowanie i wykonywanie map osowisk terenów zagrożonych ruchami masowymi dla obszaru Karpat polskich (75% powierzchni) oraz monitorowanie wybranych osuwisk w Karpatach,

Główne zadania Etapu II (2008-2012):

  • wykonanie map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w skali 1 : 10 000 wraz z wypełnieniem kart rejestracyjnych dla 75 % powierzchni obszaru Karpat ;
  • założenie systemu monitoringu powierzchniowego i wgłębnego na wybranych 60 osuwiskach karpackich;
  • prowadzenie, uzupełnianie i aktualizacja bazy danych o zagrożeniach osuwiskowych SOPO.

Mapa osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi zostanie wykonana dla 197 gmin karpackich, w tym:

  • 35 gmin w 3 powiatach (bielskim, cieszyńskim i żywieckim) województwa śląskiego;
  • 117 gmin w 14 powiatach (bocheńskim, brzeskim, gorlickim, krakowskim, limanowskim, myślenickim, nowosądeckim, nowotarskim, oświęcimskim, suskim, tarnowskim, tatrzańskim, wadowickim i wielickim) województwa małopolskiego;
  • 45 gmin w 7 powiatach (dębickim, jarosławskim, jasielskim, łańcuckim, krośnieńskim, przemyskim i strzyżowskim) województwa podkarpackiego.
W trzecim etapie (2012-2016) zaplanowano  kartowanie i wykonywanie map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi dla obszaru karpat polskich (75% powierzchni) i polski pozakarpackiej oraz monitorowanie wybranych osuwisk w polsce pozakarpackiej.

Na stronie projektu SOPO dostępna jest aplikacja umozliwiająca wyszukanie na mapie osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi.

Więcej o zdarzeniach ekstremalnych w środowisku można poczytać na blogu Marka Kasprzaka.

Źródło: KM, SOPO

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser