logo gisplay

Naturalna mapa świata w miniaturze

Mapa świata w miniaturze, z zachowaniem proporcji pomiędzy kontynentami, jako miejsce zabawy? Dlaczego nie – właśnie tego rodzaju atrakcję (jedną z wielu) znajdziemy w duńskim ośrodku rozrywki Verdenskortet w miejscowości Hobro, położonej nad urokliwym jeziorem Klejtrup.

Verdenskortet to swoisty park rozrywki, gdzie poza typowymi punktami programu dla takich miejsc znajdziemy wyjątkowe dzieło „naturalnej” mapy świata. To właśnie ona przyciąga pasjonatów nietypowej kartografii - stworzona w latach 1944–1969 przez Sørena Poulsena, którego do prac, rozłożonych na całe lata, zainspirował wyłaniający się z osuszanych łąk kamień przypominający Jutlandię. Jak twierdził Poulsen, to właśnie ten pierwszy głaz dał stanowił zaczątek jego prywatnej mapy świata. Czego możemy spodziewać się po jego dziele? Przede wszystkim zaskakujących rozmiarów, które robią wrażenie - 5000 m2, odzwierciedlających znany nam świat z jego kontynentami i oceanami. Co ważne, na lądach zaznaczono chorągiewkami terytoria poszczególnych państw.

Mapa w Verdenskortet to jednocześnie gigantyczny plac zabaw dla całej rodziny, gdzie można wziąć udział w różnych zajęciach, rozwiązywać zagadki, żeglować na Pacyfiku, spróbować jazdy na kucykach lub dorożką w sezonie letnim czy w końcu pograć w minigolfa.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018