logo gisplay

Dawne mapy Śląska w Muzeum Miejskie Wrocławia

Mapa Śląska według Jonasa Scultetusa z 1645 (fot. Wikipedia)W Ratuszu Miejskim Wrocławia otwarto wystawę pt. „Silesia et Ducati Silesiae – dawne mapy Śląska i księstw śląskich Jonasa Scultetusa i Fridericusa Khunoviusa ze złotego wieku kartografii niderlandzkiej".

W ramach ekspozycji zostaną, po raz pierwszy w historii muzealnictwa wrocławskiego, pokazane wszystkie map Śląska i księstw śląskich (70 sztuk), jakie zostały wydane w XVII wieku w najważniejszym centrum niderlandzkiej produkcji kartograficznej jakim był wówczas Amsterdam. Mapy, bogato zdobione motywami graficznymi, ułożono w porządku chronologicznym od pierwszego wydania po ostatnie. Problematyka ta w dotychczasowej literaturze przedmiotu była przedstawiona zawsze tylko fragmentarycznie w kontekście prezentacji danych zbiorów czy węższego tematu. Mapy pochodzą ze zbiorów prywatnych, m.in. dra Kazimierza Kozicy i dra Andrzeja Pasińskiego.

Autorem scenariusza ekspozycji jest historyk kartografii dr Kazimierz Kozica, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie. Opiekunem wystawy jest Halina Okólska (Muzeum Miejskie Wrocławia).

Wystawę można oglądać do 25 lutego 2018 roku. Wstęp 15 zł (bilet normalny), 10 zł (bilet ulgowy).

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018