W Turynie o współdziałaniu GPS i GLONASS

W Turynie rozpoczęło się spotkanie Międzynarodowego Komitetu ds. Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnych (ICG). Najciekawszym tematem obrad jest projekt współdziałania amerykańskiego systemu nawigacji GPS z rosyjskim GLONASS.

W ramach Międzynarodowego Komitetu GNSS, powołanego na mocy decyzji Zgromadzenia Generalnego ONZ w 2005 roku, pracują cztery grupy robocze. Jednej z nich, tzw. grupy "A",  przewodniczą Rosja i Stany Zjednoczone, będące liderami branży globalnych systemów nawigacji satelitarnych. W Turynie specjaliści z tych państw omawiają kwestie możliwości wzajemnego dostosowania dwóch systemów oraz opracowanie różnych funkcjonalnych uzupełnień i serwisów informacyjnych.

- Na dzień dzisiejszy mamy tylko dwa funkcjonujące globalne systemy nawigacji - GLONASS i GPS. Im w większym stopniu uda się dostosować oba systemy, tym wygodniej będzie posługiwać się nimi większej liczbie użytkowników w różnych miejscach świata - wyjaśnił  w wywiadzie dla "Głosu Rosji" dyrektor wykonawczy rosyjskiego Stowarzyszenia Projektantów i Użytkowników Globalnych Systemów Satelitarnych Władimir Klimow

Swoje systemy budują również Chiny i Europa. Jednak póki co nie mają one globalnego znaczenia. Chiny niedawno wprowadziły na orbitę swojego piątego satelitę nawigacyjnego, jednak chiński system ma jak na razie zasięg lokalny (będzie kompletny w 2020 r.). Natomiast europejski system Galileo znajduje się we wczesnej fazie budowy i zacznie funkcjonować dopiero w 2018 roku.

Jak podkreślają specjaliści, współdziałanie GPS i GLONASS jest konieczne, gdyż  wiele państw poszukuje alternatywy dla GPS i uważa za niedopuszczalną całkowitą zależność od amerykańskiego systemu nawigacyjnego. Ponadto GPS ma problemy z zasięgiem w północnych szerokościach geograficznych, gdzie lepiej sprawdza się GLONASS (45 procent terytorium Rosji leży za kołem polarnym).

Porozumienie w sprawie wykorzystywania GLONASS zostało już podpisane z Indiami, gotowość do udziału w tym projekcie zgłosiła już Ukraina i Białoruś. Znaczne zainteresowanie tym systemem zdradzają państwa Ameryki Łacińskiej i regionu arabskiego.

Jak podkreśla Wladimir Klimow - GPS i GLONASS świetnie uzupełniają się nawzajem, co leży w interesie użytkowników - i dodaje - lepiej stać na dwóch nogach, niż na jednej.

Dwusystemowe odbiorniki produkuje już coraz więcej firm. Oczekuje się, że już w pierwszym półroczu 2011 roku wszyscy najwięksi producenci zajmą się masową produkcją dwusystemowych odbiorników GPS-GLONASS.

Posiedzenie w Turynie jest piątym spotkaniem Międzynarodowego Komitetu GNSS i potrwa do 22 października.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser