GLONASS zostanie przetestowany na północy

System GLONASS zostanie przetestowany na dużych szerokościach geograficznych. Testy sygnału odbędą się w ramach wyprawy "Pierścień polarny", której trasa przebiegnie od wybrzeża Rosji przez Biegun Północny aż do Kanady.

Ekspedycje pod nazwą "Pierścień polarny" (The Polar Ring expedition) to powtórka wypraw pionierów przeszłości, którzy szukali nowych dróg między Starym a Nowym Światem. Projekt realizowany jest od 2002 roku w 4 etapach i obejmuje przejście brzegiem kontynentów omywanych Oceanem Arktycznym. Pierwsze dwa etapy odbywały się na terytorium Rosji. Podczas obecnego trzeciego etapu, który potrwa od lutego do czerwca 2011 r., polarnicy przez biegun dotrą do kanadyjskiej wioski Resolute Bay. Jest to pierwsza w dziejach ludzkości wyprawa, której uczestnicy przekroczą Biegun Północny samochodami. Podróżnicy mają pokonać 8 tys. kilometrów dwoma terenówkami, specjalnie przystosowanymi do trudnych warunków polarnych.

Głównym celem wyprawy jest zwrócenie uwagi na ekologiczne problemy Arktyki, związane głównie ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Uczestnicy ekspedycji, prowadząc badania i obserwacje, zamierzają również zebrać jak najwięcej informacji z obszarów podbiegunowych.

Jednym z zadań ekspedycji będzie przetestowanie sygnału rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. W tym celu na pojazdach zainstalowano specjalne odbiorniki.

- Testowana będzie zdolność  systemu do pracy na dużych szerokościach geograficznych. Dotychczas nie było tam zasięgu. Niewystarczająca liczba satelitów nie pozwalała na wykorzystywanie systemu GLONASS na szerokościach powyżej 70 stopni. Obecnie skład satelitów pozwala na przeprowadzenie pierwszych prób systemu w rejonach podbiegunowych - mówi szef wyprawy, Władimir Czukow.

Ze względu na orbitalny układ ugrupowania satelitarnego rosyjski system ma istotną przewagę nad amerykańskim GPS na dużych szerokościach geograficznych. Nie tylko w Arktyce, ale również w Antarktydzie. Jednak do tej pory nie przeprowadzono dokładnych badań na takich szerokościach, w tak trudnych warunkach. Dlatego ekspedycja "Pierścień polarny" ma być do tego dobrą okazją. 

Mapa ekspedycji "Pierścień Polarny"

Źródło: ec-arctic.ru


Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser