Bezzałogowy statek powietrzny (ang. unmanned aerial vehicle, UAV), potocznie zwany dronem, to pilotowane zdalnie lub wykonujące lot autonomicznie urządzenie. Drony zatem nie posiadają załogi, a sterowane są zdalnie przez oparatora. Bezzałogowce znajdują szerokie zastosowanie cywilne, od transportu, poprzez rynek teleinformatyczny, filmowy i fotograficzny, rolnictwo, ratownictwo, geodezję i wiele innych. Drony są też coraz częściej wykorzystywane w takich branżach jak media i marketing czy reklama. Drony zatem zdają się mieć nieograniczone możliwości i wiele zastosowań. Są jednocześnie dużo tańsze w zakupie i eksploatacji niż samoloty czy helikoptery.

Bezzałogowe statki powietrzne z powodzeniem znajdują zastosowanie w branży geodezyjnej i GIS. Służą one przede wszystkim do pomiarów geodezyjnych i kartograficznych oraz pozyskiwania danych geoprzestrzennych w trudno dostępnym terenie. Dzięki różnorodności sensorów, w jakie może być wyposażony dron (skanerry laserowe, aparaty i kamery cyfrowe), ich zastosowanie jest tak szerokie jak pola działania użytkowników. Zaletą wykorzystania dronów jest także uzyskanie w krótkim czasie wysokiej jakości danych.

W Polsce zasady wykonywania lotów w warunkach VLOS (Visual Line of Sight – operacje w zasięgu wzroku operatora) zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser