Mapa turbulencji podczas lotu. Sprawdź, czy będzie trzęsło w samolocie
Osoby podróżujące samolotami nieraz doświadczyły nieprzyjemności związanych z występowaniem turbulencji. Oprócz negatywnego wpływu na komfort lotu, zdarzenia te mogą powodować również stres i strach przed ponownym lataniem. Dzięki turbli.com sprawdzimy, czy turbulencje wystąpią podczas naszego kolejnego lotu.
Siła turbulencji zaznaczona jest za pomocą kolorów od białego i jasnoniebieskiego (brak lub lekkie turbulencje) do pomarańczowego i czerwonego (średnie i silne), fot. turbli.com
Celem turbli jest zapewnienie podróżnym jak najdokładniejszych prognoz odnośnie turbulencji występujących podczas lotu samolotem. Twórcy wykorzystują do tworzenia map prognozy pochodzące z Amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery. Te same dane wykorzystywane są również przez pilotów samolotów do planowania lotów. Siła i częstotliwość turbulencji przewidywana jest na podstawie takich informacji jak: prędkość przelotowa samolotu, prędkość wiatru czy obciążenie skrzydeł, a same prognozy obejmują całą podróż, od startu do momentu lądowania.
Strona oferuje dwie możliwości sprawdzenia prognoz dla naszego lotu. W pierwszej z nich należy wybrać mapę pokrywającą obszary, przez które będziemy przelatywać. Obecnie korzystać można z ogólnej mapy całego świata, lub bardziej szczegółowej przedstawiającej Europę oraz Stany Zjednoczone. Następnie podać musimy wysokość, na jakiej znajdować się będziemy podczas lotu (od 4200 do 11800m, co odpowiada wysokości przelotowej wielu samolotów pasażerskich). Przedstawiane prognozy obejmuję zakres czasowy od stanu aktualnego do maksymalnie 24h do przodu, a prezentowane dane aktualizowane są stale co 6 godzin. Siła turbulencji zaznaczona jest na mapie za pomocą kolorów od białego i jasnoniebieskiego (brak lub lekkie turbulencje) do pomarańczowego i czerwonego (średnie i silne).
Drugi sposób jest zdecydowanie bardziej precyzyjny, gdyż do stworzenia prognoz wykorzystuje dokładny przebieg naszego lotu. W tym przypadku podać musimy jedynie lotnisko, z którego rozpoczniemy podróż oraz miejsce lądowania. Wówczas przygotowana zostanie prognoza konkretnie dla naszego lotu wraz z m.in. wykresami pokazującymi siłę turbulencji, wiatru, a także prawdopodobieństwo wystąpienia burzy od startu do lądowania.
Wykres przedstawiający siłę turbulencji podczas lotu z Warszawy do Nowego Jorku 15 lutego 2024 r., fot. turbli.com
Obecnie turbli oferuje również szereg innych funkcji i informacji, które zainteresują każdego entuzjastę latania. Wśród udostępnianych danych są m.in. dane historyczne z zakresu turbulencji i siły wiatru. Jak wspomina autor narzędzia, strona jest nadal w fazie rozwoju oraz zwiększania funkcjonalności m.in. poprzez dodawanie do bazy mniejszych lotnisk, dla których obecnie nie są dostępne prognozy.